Megismételték a Foucault-ingakísérletet a Székesegyházban

frisss - fotó:szombathely.hu • 2020. március 02., hétfő •
Uralni csakis úgy lehet valamit, ha ismerjük, és ebben van az ember segítségére a természettudomány. Ezzel a gondolattal vette kezdetét hétfőn délelőtt az az esemény, amelyen több száz diák jelenlétében egy 140 évvel ezelőtti kísérletet ismételtek meg a város és az egyházmegye elöljárói.
Megismételték a Foucault-ingakísérletet a Székesegyházban

Uralni csakis úgy lehet valamit, ha ismerjük, és ebben van az ember segítségére a természettudomány. Ezzel a gondolattal vette kezdetét hétfőn délelőtt az az esemény, amelyen több száz diák jelenlétében egy 140 évvel ezelőtti kísérletet ismételtek meg a város és az egyházmegye elöljárói.

Először 1851-ben, Párizsban bizonyította be Foucault egy ingával, hogy a Föld forog. A kísérletet később többször megismételték. 1880-ban – Európában harmadikként – Magyarországon, Szombathelyen, a székesegyházban végezték el a műveletet, akkor Kunc Adolf premontrei tanár, és diákja, Gothard Jenő szemléltette így a Föld forgását. Az első kísérlet emlékére hétfőn ismét mozgásba lendült az inga a Sarlós Boldogasszony Székesegyházban. Az eseményre több száz szombathelyi diák volt kíváncsi.

Elhangzott, hogy a 19. századi tudományos életben világviszonylatban is az élvonalban volt Szombathely, ezt támasztja alá az 1880-as kísérlet is. A tudást azonban nemcsak a fejlődésre, a jóra lehet használni, hanem pusztításra is – a háborúkban pedig mindenki veszít valamit. Ezért fontos emlékezni a múlt tragédiáira is, köztük március 4-ére, a Szombathely ellen végrehajtott légitámadás 75. évfordulójára. Az emlékezéssel talán elkerülhetőek a hasonló csapások – hangzott el.


Mit keres a templomban az inga? – tette fel a kérdést dr. Székely János megyéspüspök, aki rögtön meg is adta a választ. Hit és tudás kapcsolata sokkal természetesebb annál, mint amit az emberek gondolnak. A tudomány méréseket végez, de a hit egy fokkal mélyebbre megy, oda, ahol már nem lehet mérni. Szent II. János Pál pápát idézte a püspök, aki a hitet és a tudományt két szárnyhoz hasonlította, olyan szárnyakhoz, amelyek a magasba repítik az emberiséget. A tudomány megvizsgálja és megismerteti velünk a részleteket, míg a hit az egészet világítja meg – mondta. Utóbbi segít eldönteni, hogy a tudást mire használja az ember: atombomba vagy atomreaktor, embert ölni vagy gyógyítani – a hit ebben eligazít. Dr. Székely János felidézte azokat a nagy magyar tudósokat, akik papként léptek a tudomány útjára, és alkottak nagyot.

Az önkormányzat nevében dr. László Győző mondott beszédet. Az alpolgármester személyes élményét említette, amikor az ingakísérlet 1991-es ismétlésére emlékezett. Mint mondta, gyerekfejjel nagy hatással volt rá a bemutató. Az ingára azóta is szimbólumként tekint – fogalmazott. A világ megállíthatatlan folyását, a történelmet jelképezi számára. A szombathelyi kísérleteket idézte fel dr. Puskás Tivadar korábbi polgármester, aki negyedszer kapta feladatául az inga elindítását. Beszélt a korabeli tudományos élet nagyjairól, és kihangsúlyozta, hogy a tudást a fiatalok vihetik tovább, ezért örvendetes, hogy ilyen nagy számban képviselteti magát az ifjúság. Szombathely törődik a múltjával, így építi a jövőjét – fogalmazott dr. Puskás Tivadar, majd dr. Székely Jánossal és dr. László Győzővel mozgásba hozta a Székesegyház mennyezetére felfüggesztett ingát. A kísérlet újfent bizonyította, a Föld bizony forog.

 

közösség

további frisss

lap tetejére