-Egy éve kezdődött a bezárás. Csak nyáron tudtunk kicsit újra működni, bár az az időszak nem kedvez ennek a műfajnak – legalábbis a teremben történő műfalmászásnak -, jó időben kicsit szétszélednek a gyerekek. A holtidő után, nyár végén egy pályázat révén forráshoz jutottunk, amelyből egy új falrészt építettünk, de ezt sajnos azóta sem tudtuk felavatni. Alig három hétig voltunk nyitva, újra be kellett zárnunk – mesélte a sportmászó edző, aki hozzátette, hogy közben a tagság is átalakulóban van.
– Nehéz megmondani, mennyien maradtunk, mert most csak a versenyzőkkel foglalkozunk, közülük is főként a válogatott keret tagjaival.
És erre is rengeteg energiánk megy el, Budapestre és Győrbe járunk hetente többször mászni, hiszen az ő edzéseik nem maradhatnak el, és versenyek is vannak – jegyezte meg.
Talán kevesen tudják, de a sportmászás már olimpiai sportág, az idei világversenyen már meg is jelenik. A Mászóka SE színeiben ketten is kerettagok a magyar válogatottban, ők gőzerővel készülnek a nemzetközi megmérettetésekre. A helyzetet nehezíti, hogy az iskola, ahol az egyesület mászófala található, zárva van, és bár a versenysportra való felkészülés megengedett, a falhoz most ők sem férnek hozzá. Ahogy az a tíz-tizenöt fő sem, akik szintén versenyeznek, ha nem is a válogatottban. Zömében pedig iskoláskorú gyerekekkel foglalkozik az egyesület, leginkább a 6 és 14 év közötti korosztállyal, náluk azonban inkább a kikapcsolódás a lényeg, persze mindig van néhány, akit „elkap a gépszíj”.
Hogyan lehet a jelen pandémiás helyzetben kedvet csinálni a falmászáshoz? Rózsa Marcell szerint leginkább sehogy, hiszen nincs rá lehetőség, hogy elhívják a gyerekeket egy próbamászásra, ráadásul most az idejük is szűkös. – A heti több budapesti út, ami a versenyzők miatt fontos, elveszi az időt minden mástól. Van egy kis mászófalunk egy garázsban, és a jó időben a szikla is szóba jöhet, de nem egyszerű összehangolni mindezt.
Nagyon nehéz most bárkit is motiválni, még akár az otthoni húzódzkodásra is
– fogalmazott az egyesület vezetője. Ez most egy lehetetlen küldetés, mint mondta.
-Reménykedem abban, hogy visszajönnek a szétszéledt tagok a járvány után. Kisebb csoportokban azért sokáig megmaradt a közösség, de úgy érzem, idővel ezek is lazulnak. Szervizelni néhányszor be tudtunk menni az oladi iskolába, és új utakat építettünk a falon, sőt új fogásokat is vásároltunk. Emellett ott van a tavaly nyáron épített új fal is, tehát ha egyszer visszatér az élet a normális kerékvágásba, teljesen megújulva várjuk a régi és az új tagokat – részletezte az újranyitási tervet az edző.
Ami az anyagiakat illeti: tény, hogy elmaradtak az egyesület tagdíjbevételei, de szerencsére voltak tartalékaik, és most bérleti díjat sem kell fizetniük. Ugyanakkor szorgosan gyűjtik az adó egy százalékokat is
– tudtuk meg.
-Aki mászik, nem valaki mással kell megküzdenie, hanem saját magával, és ez a nehezebb feladat – foglalta össze a falmászás lényegét Rózsa Marcell, aki szerint egy-egy utat megfejteni komoly fejmunka is, miközben persze fontos a mozgáskoordináció, az edzettség, erőnlét is. Aki feljut a csúcsra, az hihetetlen nagy élmény, főleg, ha egy hosszabb küzdelem van mögötte – derült ki.
A sportág népszerűségének az utóbbi években tagadhatatlanul jót tett a Ninja Warrior című televíziós műsor, az pedig külön húzóerő lehet egy gyerek számára, ha maga előtt látja Tóth Veronika ifi B kategóriás és Nagy Erzsébet serdülő kategóriás versenyző példáját, akik a Mászóka SE színeiben érik el sikereiket. Az utóbbi időben mindketten remekül szerepelnek: saját kategóriájukban rangos megmérettetéseken a 2. helyig jutottak. Akár a nyomukban járna valaki, akár csak kipróbálná egyszer ezt a különleges mozgásformát, a maszoka.com vagy a maszokase.hu oldalon megtalálja az egyesületet.