Lánglovagok látványos vetélkedése a Fő téren

hv • 2023. június 24., szombat •
A szokottnál is nagyobb volt a nyüzsgés Szombathely Fő terén, pénteken egész nap. A járókelők akarva-akaratlanul lépten-nyomon teljes védőfelszerelésbe öltözött tűzoltókba botlottak. Szerencsére nem valamilyen katasztrófa okozta éles bevetés, hanem egy különleges verseny miatt. Vas vármegye székhelye adott otthont ugyanis 2023. évi „TFA-FCC HUNGARY-Szombathely”, azaz ország legerősebb tűzoltója nemzetközi tűzoltóversenynek.

Összesen 91 versenyző állt rajthoz, köztük három hölgy is. A versenynek nemzetközi jelleget adott az, hogy Horvátország, Lengyelország, Szlovákia és Ausztria tűzoltói sportolói is megméretteték magukat. A megnyitón a versenyzőket Nemény András, Szombathely polgármestere és dr. Bognár Balázs tűzoltó dandártábornok, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója köszöntötte.

A lánglovagok komoly tanúbizonyságát adták erejüknek, kitartásuknak és állóképességüknek. Az indulóknak nem volt könnyű dolguk, ugyanis a rekkenő hőséggel is meg kellett küzdeniük. A próbatételek alkalmával egyebek mellett 12 méter magas állványra futottak fel, vállukon 19 kilogrammos tömlőt cipelve, majd felhúztak egy ugyanilyen nehéz tekercstömlőt, amelyet egy kalodába helyeztek, és ezt követően futottak le az emelvényről. Ezután egy 4 kilogrammos kalapáccsal ütöttek odébb egy gerendadarabot, majd az úgynevezett „C” sugárral célba is kellett lőniük. Mindezek után egy 80 kilogrammos bábut is be kellett húzniuk a célba. Rövid szusszanás után következett a második versenypálya. Itt egy 5 kilogrammos kalapáccsal ütöttek ötven-ötven leütést, majd két, egyenként 15 kilogrammos súlybőröndöt vittek a kijelölt helyre. A pályát két darab „B” tömlő összetekerésével zárták. A stopper számlálója csak akkor állt meg, ha a tömlőt a kalodába bele tudták helyezni és megnyomták a piros gombot. A két pályán produkált időeredmény összegéből alakult ki a végeredmény.

Az izgalmas vetélkedés nagy népszerűségnek örvendett, a családtagok, kollégák és az utca népének szurkolását csak a kalapácsütések és a levegő után kapkodó tűzoltók zihálása szakította meg. A szervezők gondoskodtak arról is, hogy senki se unatkozzon. Szakmai bemutatók, családi és gyermekprogramok színesítették a rendezvényt.

Ami a végeredmény illeti: a férfiak között a 30 év alattiak versenyében Frantisek Ridzon, szlovák versenyző bizonyult a legjobbnak, a 30-40 év közötti kategóriát Kiss János, a Somogy vármegyei Bolhás önkéntes tűzoltó egyesületének tagja nyerte. A 40+-os mezőnyben szintén egy versenyző, Adrian Ficik futotta a legjobb időt. A nőknél 30 év alatt, Török Eszter hódította el az elsőséget, míg a 40 évnél idősebbek között Komáromi-Raisz Borbála, a szentendrei önkéntesek versenyzője győzött. A magyar győztes címet a hivatásosok kategóriájában Karsai Zoltán tűzoltó törzsőrmester, a mosonmagyaróvári hivatásos tűzoltó-parancsnokság indulója nyerte el. Az abszolút kategória magyar győztese pedig Kiss János bolhási önkéntes tűzoltó lett, így ő vehette át a vándorkupát.

Fotók: vaol.hu