Saját otthont teremteni nem kis feladat, mert az ingatlanvásárlás sokaknak életük nagy beruházása és hatalmas anyagi megterhelés. Nagy segítséget jelent a pénzügyi feltételek megteremtésében a lakástakarék-pénztári szerződés, amelyet most érdemes elindítani, amíg tart a 30 százalékos kamatprémium lehetősége.
Lakás vagy ház vásárlásához, ingatlanfelújításokhoz vagy éppen a banki jelzáloghitelhez önerőképzésre fordítható az a megtakarítás, amelyet a lakástakarék-pénztárak konstrukciói biztosítanak. - Már több mint 20 évre tekint vissza a története és a kezdetektől nagy népszerűségnek örvend. Mindezt jól bizonyítja, hogy amikor az Országgyűlés egyoldalúan elfogadta a lakástakarék-pénztárakhoz járó 30 százalékos állami támogatás eltörlését, még az utolsó pillanatban is tolongtak az olyan ügyfelek minden bankban, akik lakástakarék-számlát akartak nyitni - hívta fel a figyelmet Vajnági Richárd, a lakastakarekszamla.hu ügyvezetője. Ezután évekig csak a Fundamenta kínálta lakástakarék termékeit, de mindez a közelmúltban megváltozott, és belépett a piacra az OTP és az Erste.
Mi változott az elmúlt időszakban?
Új típusú terméket indított az Erste Lakástakarék idén május 2-től, amelyben ismét elérhető a korábbi állami támogatással azonos mértékű, vagyis 30 százalékos támogatás kamatbónusz elnevezéssel. Két futamidejű szerződés kötésére van lehetőség: 4 vagy 8 évig takarékoskodhatnak az ügyfelek. Négy év után 15 százalék, míg a nyolcéves konstrukcióhoz a megtakarítás 30 százalékát írja jóvá a pénztár a megtakarítás végén. - Igaz, hogy korábban, az állami támogatás idején már négy év után is járt a 30 százalékos támogatás, de akkor is sokan inkább a hosszabb futamidejű megtakarításokat választották, mert úgy nagyobb összeghez juthattak - tette hozzá az ügvezető.
Könnyebb a megtakarított összeg felhasználásának igazolása az új szerződéseknél, mivel elegendő csupán nyilatkozni a pénz felvételekor, hogy lakáscélra szánjuk az összeget. Korábban részletes számlákkal kellett mindezt igazolni.
Számlanyitási kedvezményt is kaphatnak az új ügyfelek csakúgy, mint sok évvel ezelőtt. - Az Erste Lakástakaréknál akár ingyen is el lehet indítani a megtakarítást, mert több esetben elengedik a számlanyitási díjat, ami egy 50 ezer forintos havi megtakarításnál közel 150 ezer forintot jelentene - emelte ki Vajnági Richárd.
Meddig tartható a 30 százalékos kamatbónusz?
Mivel sokban hasonlítanak a jelenlegi lakástakarék-pénztári lehetőségek a régiekhez, ezért többéves kihagyás után tömegek érdeklődnek ismét iránta. - Azonban fontos tudni azt is, hogy a megtakarításon felül elérhető kedvezményt - az állami támogatás kivonása miatt - a lakástakarék-pénztáraknak maguknak kell kigazdálkodni - jelezte Vajnági Richárd.
A lakástakarék-pénztárak a jelenlegi kínálatukkal hosszú távban gondolkodnak, ám fenntartásuk nagyban függ a kamatkörnyezettől. Amennyiben úgy tapasztalják, hogy nem gazdálkodható ki a jelenlegi ajánlatuk, akkor biztosan változtatni fognak.
Milyen változtatások jöhetnek, és vonatkozik-e a már megkötött szerződésekre?
A legfontosabb, hogy a már megkötött szerződésekre nem vonatkozik a későbbiekben hozott bármilyen változtatás. Azokra jár a teljes futamidőre - az akár - 30 százalékos bónusz. Kizárólag csak a változás után kötött, új lakástakarék-megtakarításokra hozhatnak a pénztárak is bármilyen módosítást.
Amennyiben megváltozik a kamatkörnyezet, és úgy látják a lakástakarék-pénztárak, hogy nem tudják kigazdálkodni a jelenleg kínált kedvezményeiket, többféle döntést is hozhatnak. Csökkenthetik például az új szerződések esetén a számlanyitási kedvezményeket, de mérsékelhetik akár a 30 százalékos kamatbónuszt is. Az is előfordulhat, hogy teljesen megszüntetik a lakástakarék termékük értékesítését. Legyen bármelyik is, az akkor ingatlan célokra gyűjtőknek biztosan kevésbé lesz kecsegtető megoldás.
- Úgy látszik jelenleg, hogy az új típusú lakástakarék megoldások egyre népszerűbbek. A fentiek tudatában pedig nem érdemes halogatni a számlanyitást, ha bármilyen ingatlannal kapcsolatos tervünk van, nehogy lecsússzunk erről a lehetőségről - összegezte a lakastakarekszamla.hu ügyvezetője.
Fotó: depositphotos.com