Labda itt, szerva ott

sd • 2020. július 16., csütörtök •
Támadások érték az elmúlt hetekben a Savaria Tenisz Clubot, és a Késmárk utcai teniszcentrum üzemeltetőit amiatt, hogy pályáztatás nélkül nyerték el a pályák további üzemeltetési jogát. Szabó Péter, a Club elnöke, aki egyben a bérlők egyike is, a vele készült interjúnkban próbál meg tiszta vizet önteni a pohárba.
Labda itt, szerva ott

Az újonnan épülő Egészségügyi Alapellátó mögött magasodik már a Késmárk utcai teniszcentrum új, 300 négyzetméter. alapterületű klubépülete. A Savaria Tenisz Club már 25 éve működik ezen a telephelyen, ahol a bérlők most újabb 15 évre kaptak megbízatást a pályák üzemeltetésére. A fejlődés szemmel látható és megkérdőjelezhetetlen. Az egyesület vezetősége, és a bérlők jelenleg a fejlesztés második ütemén dolgoznak, ami tartalmazza az új pályák teljes lefedését. Ehhez azonban közös összefogásra, valamint az illetékes minisztérium, és a Tenisz Szövetség támogatására van szükség.

- 1996. óta üzemeltetjük ezt a sporttelepet, amit az akkori városvezetés többszöri sikertelen bérbeadás után, szakmai alapon bízott ránk. 2012 tájékán egyre aktívabb és bátrabb lobbitevékenységbe kezdtünk annak érdekében, hogy a létesítmény megújulhasson. Ezért  konkrét tervekkel, ötletekkel álltunk elő. Az utóbbi 5-6 évben kiteljesedett a folyamat, amelyben a korábbi és az új városvezetés is abszolút partner volt.

A célunk az, hogy olyan teniszcentrumot alakítsunk ki a Késmárk utcában, ami minden szombathelyi teniszbarát megelégedését, és a hazai, valamint a nemzetközi versenyteniszt is szolgálja.

Terveink között szerepel Szombathely amatőr teniszversenyeinek felélesztése, magyar és nemzetközi versenyek rendezése, valamint az utánpótlásunk színvonalas képzése - mondta el lapunk érdeklődésére a klub elnöke.    

A Savaria TC magyar bajnokokat, válogatottakat adott a magyar teniszsportnak. A 2010-es évek elején a klubot a vidéki egyesületek elit mezőnyében tartották számon, ami azt jelenti, hogy az ország legjobb három vidéki egyesülete között szerepelt a Savaria Tenisz Club. Felvették a versenyt Szegeddel, Péccsel, Sopronnal, ahol szintén magas szintű szakmai munka zajlik. Fontos tudni, hogy a Késmárk utcai sportlétesítmény fejlesztésének első üteme a Modern Városok Program keretében kormányzati pénzből, közel 290 millió forintból valósult meg.

- A szabadtéri teniszpályák kialakítását a bérlők saját költségükön valósították meg. Ebbe tartozik a vonalrendszer megvásárlása és beépítése, a hálótartó oszlopok megvásárlása és lebetonozása, hálók, szélfogó hálók beszerzése és elhelyezése, valamint a lehúzó kefék, a vonalkefék, locsolók vásárlása. A bérlők a szerződésben kötelezettséget vállaltak további 37 millió forint értékben beruházásokra, amelynek tulajdonjoga az önkormányzatra száll. Mindezt 2022-re be kell fejeznünk.

A beruházásba tartozik a klubépület teljeskörű berendezése, és klímarendszerének kiépítése, továbbá az automata locsolórendszer, és a pályák megvilágításának kialakítása.

Nagyon korrektül ezen költségek egy része a bérleti díjba beleszámít. Fontos továbbá, hogy ezen felül minden, fenntartással kapcsolatos kiadás minket terhel, amibe beletartozik a humán erőforrás finanszírozása is. A rezsiköltségeken túl, ha valami elszakad, letör, betör, mindenfajta amortizációt mi fizetünk. Figyelembe véve a beruházások összértékét, és a független szakértő által meghatározott bérleti díjat, azt gondolom komoly kihívást jelent majd a jövőben a lehető legmagasabb szinten üzemeltetni a létesítményt. Ha mindezt összevetjük azzal a referencia munkákkal, amit az elmúlt 25 évben letettünk a magyar és benne a szombathelyi teniszsport képzeletbeli asztalára, akkor elmondhatjuk, hogy a városban ez az egyetlen olyan sportlétesítmény, amelyet teljes egészében az üzemeltető működtet, amihez semmifajta önkormányzati vagy központi támogatás sem társul. Abból tudjuk magunkat fenntartani, amit munkánk során "kitermelünk" - hangsúlyozta a klubvezető és az üzemeltető.

A legutóbbi közgyűlésen egyedül Koczka Tibor (Pro Savaria) kifogásolta, hogy a Késmárk utcai teniszcentrum üzemeltetési jogát pályáztatás nélkül nyerte el a Savaria Tenisz Club.
- Tegyük tisztába ezt is. A létesítményt nem az egyesület működteti, hanem egy vállalkozó, illetve egy betéti társaság, aki az elmúlt 25 évben folyamatosan ellátta ezt a feladatot. Különbséget kell tenni egy vendéglátó egység és egy sportlétesítmény üzemeltetése között. Mindegyik komoly szaktudást igényel, azonban a kettő nem cserélhető fel. Ismereteim szerint Szombathelyen nem rendelkeznek sokan azzal a szakvégzettséggel, és gyakorlati tapasztalattal, mint jómagam, az üzemeltetők egyike. Amely tapasztalat magába foglalja a pályák karbantartásához, üzemeltetéséhez, illetve a verseny- és amatőrtenisz koordinálásához szükséges tudást. Kiemelném, hogy az elmúlt 25 évnyi munkánkat nem csak a mindenkori városvezetés ismerte el, hanem a Magyar Tenisz Szövetség is élénken érdeklődött és érdeklődik ma is, hogy mi lesz a szombathelyi teniszélettel. Az elmúlt több mint két évtized alapján a Szövetség is azt szorgalmazta, hogy maradjon a korábbi bérlő az üzemeltető, mert

ez biztosítja a szakmai munka folytonosságát mind a neveltetés, mind pedig a versenyrendezés szempontjából.

Summa summarum, ez egy nagyon összetett, és specifikus dolog, amely még ennyi év tapasztalattal is nagy kihívást jelent számunkra. Bizonyos gazdasági körök most láttak volna lehetőséget a büfé üzemeltetésében, de nekünk nem ez a lényeg. Mi az összképet nézzük, a konditeremmel, tanuló szobával, tanteremmel ellátott klubépületet a hozzá tartozó 10 pályával, amelyeket még fejlesztenünk kell, hogy tényleg európai szintűvé válhassanak. Megjegyzem azt is: nem ez az egyetlen olyan sportlétesítmény, amelyet pályáztatás nélkül nyert el jelenlegi működtetője. Eredményeink önmagukért beszélnek: olyan klubtagokkal büszkélkedhetünk, akik 20, 25 éve hozzánk járnak, illetve vannak olyan is, akik azért választottak minket, mert másutt a városban nem kaptak olyan szolgáltatást, mint amit mi tudtunk nyújtani. Ezt nem mi mondjuk, hanem az érintettek, akiket bátran meg lehet erről kérdezni. Mi őket szolgáljuk ki, valamint a megmérettéseinken részt vevőket, illetve azokat a családokat, akiknek a gyermekei minket választottak. Ez a mi profilunk, ahogy a többi profi tenisz klubnak is - mondta a Frisss.hu-nak az elnök.  

Az elmúlt időszakban megjelent nem valós információt tartalmazó sajtóhírek feszültséget keltettek a Savaria Tenisz Club és a Haladás VSE tenisz szakosztálya között annak ellenére, hogy a két klub 3 évig egymás mellett működött a Késmárk utcai tenisz centrumban.
- A teniszcentrum fejlesztésének ötlete már jóval korábban felmerült és elkezdődött, mint a Haladás sportkomplexum építése, ami kapcsán a HVSE tenisz szakosztályának pályái megszűntek. Sajnáljuk, hogy a hosszútávú együttműködés nem vált valóra, részünkről a nyitottság megvolt ehhez. Örülünk azonban, hogy a Haladás VSE tenisz szakosztálya is megtalálta saját otthonát! - zárta szavait a Savaria Tenisz Club vezetője. 
 

kapcsolódó galéria


közösség

további frisss

lap tetejére