Költségvetés, Médiaközpont - összeült a város közgyűlése

• 2020. február 27., csütörtök •
A nap első felében mindössze 2 napirendi pontot sikerült megvitatni az ebédszünetig. Összefoglaló.
Költségvetés, Médiaközpont - összeült a város közgyűlése

Egy perces néma felállással adózott a testület a nemrégiben elhunyt Horváth György emléke előtt, aki két évtizeden keresztül irányította az MMIK-t, elnöke volt a város kulturális bizottságának, és képviselői feladatokat is ellátott Szombathely közgyűlésében. Ezt követően Koczka Tibor eskütétele következett, aki mától hivatalosan is Molnár Miklós megörökölt székében képviseli a Pro Savaria színeit. Az ülés elején - ahogy azt korábban már megírtuk - Nemény András bejelentette, hogy 50 millió forintot különítettek el a koronavírussal összefüggő, esetleges szükséges intézkedések meghozatalára.

A napirend megszavazása után éles viták alakultak ki a képviselők között. A sort Illés Károly, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője kezdte, aki sérelmezte, hogy a vívóakadémia és az asztalitenisz csarnok projektzáró ünnepségére egyetlen korábbi fideszes városvezetőt sem sikerült meghívni, pedig elvitathatatlan érdemeik voltak a beruházás sikeres megvalósításában. A frakcióvezető szóvá tette a cserkészházat is, amelynek átadása nem történt meg. Nemény András azzal vágott vissza, hogy akárcsak a vívóakadémiát és az asztalitenisz csarnokot, ezt is piaci alapon kell működtetni, ingyen nem kaphatják meg a cserkészek, ezzel kapcsolatban jelenleg is zajlanak a tárgyalások. Mindazonáltal a polgármester az előző városvezetést hibáztatta azért, hogy a cserkészházzal összefüggő jogi alapok nem lettek megfelelően lefektetve a projekt elején, ezért most nekik kell megoldaniuk a felmerülő problémákat. Horváth Attila szocialista alpolgármester ehhez még hozzátette, a vívók és az asztaliteniszezők is pénzt tudtak rendelni a beruházáshoz, amihez a város 50 millió forintot adott, a cserkészek azonban egyetlen forinttal sem járultak hozzá a projekthez. Koczka Tibor megvédte Illés Károlyt, mondván a beruházás megkezdésekor is a cserkészekkel volt gond.

Kecskés László az Egészségügyi Szakmai Bizottság elnökeként számon kérte a szocialista városvezetést, mert a háziorvosi életpálya modell és ügyeleti rendszer újfajta kialakításába be sem vonták a bizottságot, de még a kormányhivatalt és a tisztifőorvost sem, ahogy a kórház főigazgatóját is kihagyták ebből a történetből. Nemény szerint nem hibáztak, mert a bizottság megszavazta a javaslatot és állítása szerint már más városok is könyörögnek a receptért. Ezt azért nehéz elhinni, mert még el sem kezdődött a program, tehát nem tudhatjuk, hogy példaértékű lesz, vagy sem. A polgármester szerint a bizottság elé tárt anyag teljesen rendben volt, azt már csak mi tesszük hozzá, hogy egy ilyen horderejű program kidolgozásához talán meg lehetett volna kérdezni 1-2 szakembert is. Szóba került a Gothard-kastély is, Horváth Gábor sérelmezte, hogy kivették a Modern Városok Programból.

Takátsné Tenki Mária szerint a Civil Fórummal kapcsolatban mást mond és más csinál a városvezetés. Egyúttal kérdést intézett Nemény Andráshoz, hogy történt-e előrelépés, sikeres tárgyalás a közvetlenül lehívható EU-s pénzek ügyében. Nemény válaszolva a felvetésekre elmondta: a civil fórum működik, a civil referens kiváló munkát végez és nem irányítottan zajlik a pénzosztás, ahogy korábban. Az EU-s pénzekről pedig annyit mondott, az Unió most alkotja meg költségvetését, amint az kialakul, kiderül az is, hogy melyek lesznek azok az uniós források, amelyekre a városok közvetlenül pályázhatnak.

Czeglédy Csaba a Nagyszálló felől érdeklődött. Az ügyről tájékoztatást kért, hiszen véleménye szerint ha nem valósult meg az adásvétel, akkor elő kell venni a végrehajtót. Úgy emlékezett,  a szálló megvétele a Fidesz akarata volt, de hát az ő memóriája sem a régi, a Fidesz tartózkodott anno a kérdésben.

A nagy vitatkozásba némi kis örömhír is vegyült: Nemény András bejelentette, hogy 245, illetve 250 millió forintot nyert a város a Pénzügyminisztérium által kiírt pályázaton, amelynek köszönhetően bicikliút létesül Szombathely - Vép és Szombathely - Balogunyom között. Mintegy 2,5 órás vita után a testület megszavazta az 1-es napirendi pontot.

Szombathely 2020-as költségvetési tervezetével kapcsolatban Illés Károly frakcióvezető több észrevételt is megfogalmazott. Túlzottnak érezte a közösségi bérlakás rendszerre szánt 50 millió forintot, ahogy a Médiaközpont tervezett finanszírozását is. Rendkívül kevésnek találta a Szombathely, a Segítés Városa programra szánt 5 millió forintot, és emellett kevesellte a felsőoktatásra és a Haladás VSE-nek szánt támogatást. Nemény András utóbbit azzal magyarázta, hogy a kormány úgyis ad pénzt, így Szombathelynek nem kell annyit beletennie. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy ez a jó szokása a kormánynak a következő években is megmarad. Érdekesség, hogy a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának támogatása is 10-ről 5 millió forintra csökkent. Ez azért furcsa, mert a pécsi egyetemnek meghatározó intézménye a szombathelyi, nem véletlen, hogy az utóbbi években folyamatosan bővült képzési palettája, és nőtt a felvett hallgatók száma. Azt meg pláne nem kell ecsetelni,  mekkora szükség van kiváló szakemberekre az egészségügyben.

Kecskés László bizottsági elnök üdvözölte a kórháznak szánt 50 millió forintot, bár 100 volt beígérve, ugyanakkor, mint mondta, megérti az eredeti támogatási összeg csökkenését, mivel plusz költségek merültek fel. Viszont szemet szúrt a képviselőnek a 82 millió forinttal betervezett 1000 fa-projekt - elég drága növények díszíthetik majd Szombathelyt.

Kelemen Krisztián, a Bűnmegelőzési, Közbiztonsági és Közrendvédelmi Bizottság elnökeként arról tájékoztatta a közgyűlést, hogy a korábbiakhoz képest Szombathely 20 százalékkal növeli a rendőrség támogatását, ahogy hozzájárul a polgárőrség és a katasztrófavédelmi igazgatóság munkájához, valamint a Barnahus pilot programhoz is. 

 

 

TOP

közösség

további frisss

lap tetejére