- Kitűnő programok voltak ezek, autentikus környezetben - mondta Sátory Károly, az egyesület elnöke, aki egyben az evangélikus iskola igazgatója is. - A rendezvények megvalósításában mindig segítettek bennünket hagyományőrző egyesületek. Látva, mennyire élvezik a gyerekek, és milyen jó program ez a felnőttek számára is, a rendezvényt 2014-től megnyitottuk a város nagyközönsége előtt, Huszártoborzó névvel. Akkorra már egyesületünk is felkészült létszámban, lóállományban, felszerelésben arra, hogy ilyen nagy vállalkozásba kezdjen. Jól is sikerült az első nyitott rendezvény. Aztán évről évre egyre többen látogattak ki a toborzóra - tette hozzá.
A rendezvény ünnepélyes megnyitója után a gyerekek huszárpróbákon vehetnek részt, ahol bizonyíthatják rátermettségüket. Az érdeklődők a huszártáborban megismerhetik a lovasság, a gyalogság, a tüzérség fegyvereit, felszereléseit. A huszárok sátrában replika és eredeti fegyvereket állítanak ki, de látható Klapka György tábornok rekonstruált ruhája is. Működik a tábor területén tábori kórház, ahol a sebesülteket látják el, és tábori kovács, aki fegyvereket, patkókat készít. A magyar táborral szemben található az osztrákok harcállása, mely szintén megtekinthető. Míg a gyerekek ügyességükről tesznek tanúbizonyságot, folyik a toborzás, szól a muzsika, és folyamatos a villongás a magyar és osztrák erők között.
A nap fénypontja a kishuszáravató. Több száz kisgyerek teheti le a huszárok esküjét, és kaphat a fejére huszárcsákót. Ezt követően kerül sor a csatára, melynek célja, hogy kiűzzék a labancokat a falu területéről. A tűzpárbaj után következik a lovassági roham, majd a derékhad, a több száz frissen felavatott kishuszár gyalogsági rohama.
- Az elmúlt években láthattuk, milyen nagy élmény a gyerekek számára, hogy személyesen élhetik át a szabadságharc izgalmait, és e jelképes csatában harcolhatnak hazájukért, a magyar nemzet szabadságáért. A rendezvényen sok segítőnk van. A huszárpróba állomásokon ott állnak a Reményik iskola pedagógusai, a Vasi Honvéd Bajtársi Egyesület énekkara huszárnótákat énekel, a Fekete Sereg csoportja labancruhát öltve az osztrák sereget személyesíti meg. Kapunk segítséget a skanzen dolgozóitól, a Szökős Néptáncegyüttestől, és még hosszan sorolhatnám - mondta lapunknak Sátory Károly.
Az idei HUSZÁRTOBORZÓ március 14-én lesz, részletek az egyesület honlapján:
http://lovas-kaland-vas-megye.hupont.hu/53/huszartoborzo-pr