Itt van öt ok, hogy Ukrajna miért nem csatlakozhat az Európai Unióhoz

• 2023. december 12., kedd •
Az Európai Unió egyre fontosabbnak tartja Ukrajna csatlakozásának a kérdését. A háborúban álló ország felvétele a közösségbe az unió eddigi legnagyobb kihívása lenne, ami ráadásul az összes tagállam működésére hatással lenne. A Nézőpont Intézet összegyűjtött öt olyan okot, amik miatt Ukrajna biztosan nem csatlakozhat az Európai Unióhoz.
Itt van öt ok, hogy Ukrajna miért nem csatlakozhat az Európai Unióhoz

Az Európai Bizottság ajánlására az Európai Tanács elé kerülhet Ukrajna Európai Uniós csatlakozásának kérdése a december 14-15-i ülésen. Magyarország szerint a csatlakozásról jelenleg szó sem lehet, Budapest egy partnerségi megállapodást tartana szükségesnek a közösség és a háborúba került ország között. A Nézőpont Intézet megvizsgálta, hogy gazdaságilag mivel járna Ukrajna uniós csatlakozása - írja a Világgazdaság.

Az ukrán statisztikai hivatal adatai szerint a háború előtti utolsó évben, vagyis 2021-ben az egy főre jutó ukrán GDP 4 ezer euró volt, ami harmada a bolgár 10 ezer eurós szintnek. Az uniós átlag ebben az évben 33 ezer euró volt. 

A háború ráadásul nagy mértékben rontott az ukrán GDP-n, 2022-ben 29 százalékkal vetette vissza az adatot.

Ukrajna közel van az államcsődhöz

Ukrajna bruttó külső adóssága 2023 második felében 148,6 milliárd dollárt volt 

– ezt az ukrán jegybank közölte. Ez Ukrajna GDP-jének 92,7 százaléka. A külső adósság két év alatt 30 százalékponttal emelkedett.

Ami különösen problémássá teszi az ukrán adósság helyzetét, hogy a kölcsönökön felül az elmúlt két évben rendkívül sok vissza nem térítendő forrást is az ország rendelkezésére bocsátottak. 2022 januárja és 2023 októbere között összesen 132,69 milliárd dollár pénzügyi segélyt, 16,66 milliárd dollár humanitárius segítséget, illetve 97,75 milliárd dollár katonai támogatást kapott.

Ukrajna egymaga felfalná az uniós agrártámogatások nagy részét

Az ukrán gazdaság alapját a mezőgazdasága adja, ami világszinten a hatodik legnagyobb gabonatermelő volt a háború előtt. Az ukrán agrárium mérete nagyobb bármelyik uniós tagország mezőgazdaságánál, ráadásul a háború miatt az infrastruktúra rendkívül leromlott. Ezeket figyelembe véve arra lehet számítani, hogy 

ha Ukrajna a jelenlegi forráselosztás szabályai mellett csatlakozna a közösséghez, akkor az Európai Uniós agrártámogatásokból 96,5 milliárd eurót vinne el egymaga. 

Ez az összeg a teljes hét éves keret negyede . A fennmaradó összeget kellene elosztani a többi 27 tagállam között, ami azt jelentené, hogy minden más állam kevesebb pénzhez jutna a közösből. Ezek az összegek még fájdalmasabbnak tűnnek, ha figyelembe vesszük, hogy az Európai Unió az agrártámogatásokra szánja a legtöbb pénzt.

A Nézőpont Intézet emellett azt is kiemelte, hogy az Európai Bizottság számításai szerint Ukrajna csatlakozása 186 milliárd euróba kerülne a közösségnek, ami ötször akkora összeg, mint ami Magyarországnak a helyreállítási forrásokból járna.

Ukrajna a szavazata túl sokat érne az Európai Unió fő döntéshozó testületében

Az Európai Unió legfőbb döntéshozó szerve az Európai Tanács, ahol a tagállamok érintett miniszterei szavaznak a közösséget érintő szabályozásokról. Az Európai Tanácsban a miniszterek szavazatát nem csak fejenként számolják, hanem a szavazatukat a képviselt ország mérete szerint is súlyozzák. Ez azt jelenti, hogy az uniós csatlakozás után 

Ukrajna szavazati súlya 8 százalékos lenne a testületben, 

hiszen az ország lakossága jelenleg nagyjából 37 milliós.

Ezzel Ukrajna a hatodik legbefolyásosabb ország lenne az unió legfőbb döntéshozó testületében, miközben az ukrán gazdasági teljesítmény lenne a közösségben a leggyengébb. A Nézőpont Intézet szerint Ukrajna az adósságai miatt könnyen lekenyerezhető lenne az unión kívüli országokról, akik befolyásolnák az Európai Tanács öntéseit.

A közösségben a legfontosabb az átláthatóság, amit Ukrajna nem tud garantálni

Az Európai Unió működéséhez elengedhetetlen, hogy a tagállamok átlássák egymás működését és tisztában legyenek a többi tag gazdasági teljesítményével. Ehhez már a kezdetektől szükség volt a statisztikai nyilvántartások összehangolására, amit a 2004-es tömeges felvétel megbonyolított.

A jelenlegi Európai Uniós statisztikai rendszer egy aprólékosan kialakított adatbázis, amihez szükség van az egyes országok pontos adataira, Ukrajna pedig ezt nem tudja megadni.

Ukrajnában a rendszerváltás óta egyetlen alkalommal volt népszámlálás, 2001-ben. Ez azt jelenti, hogy igazából senki nem tudja, hogy hányan élnek az országban. Az ENSZ becslései szerit 2021-ben 43,5 milliós volt a lakosság, ez viszont mára 37 millió alá csökkenthetett a háború miatt.

Forrás: vg.hu
Fotó: Shutterstock

közösség

további frisss

lap tetejére