1. Hűtsd le magad edzés előtt!
A forró nyári napokon már néhány percnyi edzés után erőteljes izzadással jelzi a szervezet, hogy hűtésre van szüksége. Éppen ezért edzés előtt tanácsos langyos, nem túl hideg vízzel zuhanyozni, illetve hűsítő folyadékkal felkészülni a terhelésre. Figyelj oda bemelegítés közben is, hogy minél alacsonyabban tartsd a testhőmérsékleted, ezért a szokásos intenzitásból egy kicsit lejjebb adhatsz a hőség miatt.
2. Figyelj az étkezési szokásaidra legalább ugyanolyan tudatossággal!
Habár nyáron a kiadós főétkezések helyett mindenki folyadékra és könnyű nassolnivalókra, illetve gyümölcsökre vágyik, de a hatékony edzéshez bizony továbbra is nélkülözhetetlen a megfelelő étkezés. Célszerű továbbra is a fehérje, a szénhidrát és a zsír optimális bevitelét szem előtt tartani.
TIPP: Edzés után egy fehérje shake nem csak a tápanyagra éhes izmaidat építi, hanem kellemesen el is telít a következő étkezésig.
3. Válassz megfelelő időpontot az edzéshez!
A hőség elkerülése érdekében ajánlott a reggeli vagy a kora esti időpontok mellett letenni a voksot. Kánikulában pedig még a legnagyobb motiváció ellenére sem szabad nekiállni edzeni, hiszen mozgás közben a forró napon szinte percek alatt hőgutát kapnak a sportolók. Ha pedig még a késő esti órákban is hőség van, akkor a légkondícionált konditermek jelentik a biztos megoldást.
4. Tartsd magad a célhoz, de ne minden áron!
Látványos eredményeket csakis azok érnek el, akik valóban odateszik magukat az edzések során - azonban nyáron rendkívül könnyű túlfeszíteni a húrt, ezért érdemes megtalálni az arany középutat a biztonságos és motivált mozgás között. Futók esetén különösen fontos, hogy a magas pulzust és erőteljes folyadékvesztést okozó mozgásforma miatt még nagyobb óvatossággal történjen a sportolás.
Nem ciki lassítani a tempón!
- Ha valamikor, nyáron végképp ne az ego domináljon az edzések során. Ha úgy érzed, kicsit vissza kell venni futás közben, vagy már nem megy a 10. ismétlés, ne félj nemet mondani és pihenni egy kicsit. Így az izomhúzódásokat és a kánikula okozta egészségügyi problémákat is megelőzheted.
5. Hagyj több időt a szervezeted számára regenerálódni!
Az izmok pihenés közben fejlődnek és formálódnak. Egy kőkemény edzés után a szervezeted ősszel és tavasszal is ugyanúgy igényli a pihenést, nyáron azonban még jobban szüksége van az alvással töltött órákra. Alapvetően 7-8 órányi alvás már elegendő, de az alvásigény akár kicsit több is lehet a júniustól augusztusig tartó kánikula szezonban.
6. Fogyassz elegendő folyadékot!
Egy átlagos felnőtt ember számára általában napi 2-3 liter folyadék fogyasztása javasolt. Persze nyáron a magas hőmérséklet és az edzés okozta folyadékvesztés miatt még több vizet igényel a szervezet, ezért tanácsos már a reggeleket is egy nagy pohár hideg vízzel indítani. Edzés előtt, közben és után szintén fontos figyelni a folyamatos hidratálásra, de túlzásba sem kell esni.
TIPP: Nyáron az izotóniás italok jobb választások lehetnek a víznél, hiszen olyan ásványi anyagokkal vannak tele, amelyek a hőség miatt nagymértékben távoznak a szervezetből edzés közben.
Nyáron még tudatosabban szükséges hozzáállni az edzéshez, hiszen a szervezet extra terhelést kap a magas hőmérséklet miatt. A fenti tippek segítségével egyszerűen, de hatékonyan átalakíthatod az edzési szokásaid, hogy még a kánikula se állhasson a fejlődésed útjába.