Fontos a megelőzés!
Egész évben érdemes hangsúlyt fektetni a növényvédelemre, így meg lehet előzni a betegségek kialakulását. A betakarítás előtti hetekben sem szabad elhanyagolni az öntözést és a tápanyagellátást. Ehhez jó minőségű termékek beszerezhetők az AnivetDirect agrár webáruház növényápolás kategóriájából.
A zöldségeket ugyanakkor a betakarítás előtti két hétben már tilos locsolni. Egy hónappal a begyűjtésük előtt nem szabad nitrogéndús fejtrágyázásban részesíteni őket. Aki ezeket a tanácsokat nem tartja be, az megkönnyíti a kórokozók bejutását a növény fellazuló szöveteibe.
Fontos, hogy megfelelő állapotban takarítsuk be a terméseket
Nem mindegy, hogy milyen érettségi fázisban szedjük le a zöldségeket és gyümölcsöket. A terméseknek el kell érnie a fajra és fajtára jellemző színt és méretet egyaránt. Kivételt ez alól az uborka, a főzőtök, a csillagtök és a cukkini. Ezeket a zöldségeket zsengén szokás leszedni.
Gyümölcsök esetében létezik szedési és fogyasztási érettség. Fontos kérdés, hogy egy gyümölcsöt azonnal szeretnénk elfogyasztani, vagy később szeretnénk feldolgozni, esetleg hosszú ideig akarjuk tárolni.
A még kemény húsú, de megfelelő ízű, zamatú, méretű és színű gyümölcsök néhány napig gond nélkül tárolhatók. Nem lehet minden gyümölcsöt hónapokon át elraktározni: erre csak az utóérő gyümölcsök esetében van opció.
A gyümölcsök közül az alma, a körte, a birs alkalmas erre, a zöldségek közül pedig a paprika, a paradicsom, a padlizsán és a sárgadinnye. Kismértékben rendelkezik utóérési képességgel a kajszi és az őszibarack is.
Nem minden gyümölcs képes az utóérésre
Vannak olyan gyümölcsök szép számmal, amiket nem lehet idő előtt leszedni. Ezek ugyanis képtelenek az utóérésre, sem a színük, sem az ízük nem javul ahhoz képest, mint amikor leszakítják a fáról vagy bokorról.
Ezek közé tartoznak általánosságban véve a bogyósgyümölcsök, valamint a cseresznye, a meggy és a szilva.
Hasznos tippek a termények tárolása kapcsán
Ha egy termés akár csak kismértékben is sérül, akkor nem alkalmas a hosszú távú tárolásra. A krumplit, akár a hagymát vagy a gyökérzöldségeket meg kell próbálni minél alaposabban megtisztítani a talajszennyeződésektől. Eközben ügyelni kell arra, hogy ne sérüljenek, és nem szabad vízzel tisztítani őket.
A káposztafélék leveleit szívesen fogyasztják a csigák és a különböző hernyók. Fontos, hogy mielőtt a tárolóba kerülnek a káposztafejek, előtte tüzetesen át kell őket vizsgálni. A hagymára a hagymalégy, a sárgarépára pedig a sárgarépalégy lárvái jelentenek veszélyt, a petéket a gyökérnyakon érdemes keresni.
A tárolni kívánt termények számára 11-12 °C-os és 85-90% relatív páratartalmú helyiséget kell biztosítani.