Jövőre is folytatódhat a tőkepiacok szárnyalása, az amerikai S&P 500 index 2025 végére elérheti a 6600-as szintet a jelenlegi 5970 pontról, az emelkedést a robusztus amerikai növekedés, az alacsonyabb kamatlábak és a mesterséges intelligencia fejlődése hajthaja – írja a legnagyobb svájci bank, a UBS 2025-ös előzetesében, amit a vg.hu is idéz.
A svájci bank továbbra is optimista
A helvét pénzintézet „Year Ahead 2025” című jelentése elsősorban a politikai változások, az innovációk és a monetáris lazítás befektetői stratégiákra gyakorolt hatását vizsgálja.
Az elmúlt öt év jelentős kihívásai ellenére – beleértve a globális járvány miatti lezárásokat, a geopolitikai konfliktusokat és a kiugró inflációt – a globális részvénypiacok 50 százalékos növekedést értek el, az amerikai vállalati nyereségek pedig közel megduplázódtak – emelik ki az elemzők.
A UBS forgatókönyve szerint az amerikai gazdaságnak a Trump-kormányzat alatt az adócsökkentések és a dereguláció kedvezhetnek, miközben az új védővámok stagflációs kockázatot jelenthetnek.
Ázsiában a bank lassuló növekedést vár Kínában, amit részben ellensúlyozhatnak a fiskális ösztönzők. Indiában viszont erőteljes lesz a bővülés.
Európában a csökkenő kamatlábak hatására gyorsulhat a növekedés, a legjobban teljesítők között a UBS Spanyolországot, az Egyesült Királyságot és Svájcot említette meg.
Az optimista jövőképre alapozva a helvét bank több lehetséges befektetési stratégiát is kidolgozott. A további jegybanki kamatcsökkentésekkel a hozamok csökkenni fognak, ami a befektetési kategóriájú kötvényeket vonzóvá teszi, hiszen a hozamcsökkenés a kötvények esetében az árfolyam emelkedését jelenti.
A részvénypiacokon továbbra is a Wall Street marad a legkedveltebb, amivel szemben a leginkább a Japánon kívüli ázsiai tőzsdéken érdemes diverzifikálni, de vonzók a svájci osztalékrészvények, és lehetőségeket kínálnak az euroövezeti kis- és közepes kapitalizációjú cégek papírjai is.
A geopolitikai kockázatok és a szén-dioxid-mentesítési törekvések továbbra is élénkítik az arany és az ipari fémek, mint például a réz, a nikkel, a cink iránti keresletet.
Ingatlanok: a szűkös kínálat és a növekvő kereslet főként az adat- és logisztikai központokat befogadó, valamint a lakáscélú ingatlanokba való befektetések mellett szól.