Helló, műanyagmentes július!

fgy • 2021. július 02., péntek •
Még nem volt szerencsénk egymáshoz, rajta, ismerkedjünk!
Helló, műanyagmentes július!

Úgy döntöttem, belevágok. Megpróbálom, milyen az élet, ha mellőzhetem a műanyagot. Azt tudom, hogy nem lesz könnyű, ráadásul maradéktalanul nem is teljesíthetem a kitűzött célt, de azon leszek, hogy újabb műanyag ne vagy alig kerüljön a lakásba.

Ismert – a Greenpeace felmérése alapján is –, hogy a természetes vizekbe, a csapvízbe, mi több az ásványvizekbe (majd a szervezetünkbe) is jut mikroműanyag. Az is köztudott, hogy a szemétbe kerülő műanyag lebomlási ideje évtizedekben, évszázadokban mérhető. A világon a mostanáig előállított műanyagoknak csupán a kilenc százalékát hasznosították újra. Úgyhogy ezen a téren még van teendő! Egy apró lépést tehetek én is. Ebben a hónapban fokozottan figyelek arra, hogy leszámoljak a nélkülözhető csomagolóanyagokkal.

Már régóta szelektíven gyűjtöm a háztartási hulladékot, üvegpalackban viszek vizet magammal, vászontáskával járok bevásárolni, és papírból készült szívószálat rejt a fiók. Környezettudatosnak tartom magam, de tisztában vagyok azzal, hogy tudnék még változtatni annak érdekében, hogy minél kisebb legyen az a bizonyos lábnyom…

Ma reggel végiggondoltam, hogy hol ütközöm majd akadályokba a kihívás teljesítésében, ezért is feltételezem, hogy a végeredmény nem lehet tökéletes, de átütő erejű talán igen. Nyilván hipp-hopp nem cserélhetek le minden műanyag eszközt a háztartásban, nem dobhatok ki zacskóba csomagolt élelmiszert a kamrapolcról vagy samponos flakont a zuhanyzóból, de abban előrelátó lehetek, hogy újabbakat ne vegyek. Sokkal tudatosabban kell majd hozzáfognom a vásárlás, takarítás, főzés, ügyintézés napi rutinjához. A tapasztalataimat a frisss.hu-n időről időre megosztom. Örülnék, ha saját jól bevált ötleteitekkel segítenétek!

Mától egyébként az egyszer használatos műanyag- és oxidatív (eza technológia olyan adalékanyagot használ, amely csak akkor kezdi meg a műanyaglánc lebontását, amikor az oxigén, hő és nedvesség hatásának van kitéve; bomlás után azonban a talajba és a levegőbe kerülhetnek fémek, sók és CO2 – forrás: humusz.hu) úton lebomló műanyagból készült termékeket (például a fültisztító pálcikákat, evőeszközöket, hungarocell ételtartókat, biológiailag le nem bomló zacskókat) tilos lesz forgalomba hozni. 

Kép: shutterstock

közösség

további frisss

lap tetejére