Gyökérkezelés utáni fogfájdalom? Normális vagy gondot jelez?

szponzorált tartalom (x) • 2023. október 20., péntek •
Ha a gyökérkezelés után fájdalom vagy bármilyen eltérés tapasztalható, akkor két esetet különítünk el. Az egyik, ha már egy régebben gyökérkezelt fog esetén jelentkeznek a panaszok, a másik pedig, ha röviddel a kezelés után tapasztalunk valamilyen gondot. Előre eláruljuk: utóbbi teljesen normális.
Gyökérkezelés utáni fogfájdalom? Normális vagy gondot jelez?

Előbbi esetben viszont - vagyis ha a régebben gyökérkezelt fog rágás, nyomás hatására válik érzékennyé vagy akár egy kis pukli nő mellette - az semmiképp sem jelent jót. Éppen ezért mielőbb szakemberhez kell fordulni, például a 9. kerületben található MesterDent Fogászati Rendelőbe érdemes ellátogatni, ahol olyan szolgáltatásokat nyújtanak, mint például a fogpótlás, a fogkő eltávolítása, szájsebészet, implantológia vagy mikroszkópos gyökérkezelés.

Közvetlenül a gyökérkezelés után

A gyökérkezelés után röviddel teljesen normálisak az olyan tünetek, mint a kellemetlen érzés, az enyhe vagy akár erősebb fájdalom. A kezelés során az orvos eltávolítja a fog belsejéből a sérült vagy fertőzött szöveteket. Az eljárás nem egyszerű, így nem feltétlenül kell megijedni, ha valamilyen kellemetlenség tapasztalható kis idő elteltével. Viszont ezeknek a tüneteknek fokozatosan enyhülnie kell néhány napon belül.

Ha a páciens nehezen bírja a fájdalmat, akkor az orvos jellemzően fájdalomcsillapító szedését javasolja. Ugyanakkor vannak szerencsések, akik a kezelést követően nem éreznek problémát a kezelt terület helyén, így nem is szorulnak kemikáliák alkalmazására.

A tompa fogérzékenység szintén teljesen normális tünet, mely körülbelül három-négy napig tart. Emellett az evés és beszéd közbeni kellemetlenség, enyhe fájdalom is általános, így nem kell tőle megijedni. Ahogy telnek a napok, a panaszoknak fokozatosan enyhülniük kell.

A megelőzés ereje

A megelőzés érdekében célszerű betartani a fogorvos összes utasítását. Szükség esetén fájdalomcsillapító vagy antibiotikum szedésére is szükség lehet. Természetesen a megfelelő szájhigiénia alkalmazása is nagyon fontos, beleértve a rendszeres fogmosást, illetve fogköztisztítást, mellyel a páciens hozzájárulhat a gyógyuláshoz, és minimalizálhatja a fertőzés kialakulásának esélyét.

Mikor kell mielőbb orvoshoz fordulni?

Vannak helyzetek, jelek, amikor nem érdemes várni, hanem mielőbb lépni kell és felkeresni a fogorvost. Ha három-négy napon belül nem enyhülnek a panaszok vagy a fájdalomcsillapító szerek használata ellenére sem javul a helyzet, akkor nem érdemes várni. Láz fellépése, illetve légzési és nyelési nehézségek esetén szintén mielőbb hívni kell az orvost. A fog környéki duzzadt arc és íny, valamint az erős lüktetés szintén nem jelentenek jót.

Az említett tünetek akár komolyabb probléma előfutárai is lehetnek, így egyéb gyógyszeres kezelés vagy további fogorvosi ellátás válhat indokolttá.


 

közösség

további frisss

lap tetejére