Építkezéskor több milliós befektetést igényel, de hosszú távon egész biztosan megéri szellőztető berendezést telepíteni egy új lakásban, családi házban. Aki meglévő ingatlanában élvezne hasonló előnyöket, annak is tud tanácsot adni a szakember. Mi egy háztartásigép-kereskedésben néztünk körül azzal kapcsolatban, hogy mik a lehetőségei annak, aki utólag gondolkodik szellőztető berendezésben.
Szellőztető rendszerből többféle van. Más a komplett, kiépített hővisszanyerős szellőztető rendszer, és más az utólag beszerelt típus. Sebestyén Balázs szerint a legjobb, ha valaki építkezéskor gondol erre. - A lényeg az, hogy egy hővisszanyerős szellőztető rendszer mellett soha nem kell ablakot nyitni, így nem is hűtjük le a lakás levegőjét fűtési szezonban, ami a mostani rezsiárak mellett különösen előnyös - mondta. Tudható, hogy a legtöbb energia akkor száll el a levegőben, amikor a kihűlt lakást újra felfűtjük egy kiadós szellőztetés után. Nos, itt ilyesmire nincs szükség, és bár tény, hogy a rendszer folyamatosan működik, mégpedig elektromos árammal, ez a költség elenyésző a fűtésárakhoz képest. Tegyük hozzá, napenergiával előállított villamos áram használatával pedig végképp! Lényegében a hővisszanyerős szellőztető rendszer úgy juttatja be a friss levegőt az épületbe, hogy az elhasznált levegő hőenergiájának zömét visszanyeri. Ez mindenképpen energiamegtakarítást jelent az ablakos szellőztetéshez képest, ott ugyanis a meleg levegő távozik, és hideg jön be helyette. A teljes rendszerhez az egész ingatlant be kell csövezni és álmennyezettel ellátni, tehát új építésű lakásnál jó ötlet.
- Létezik olyan megoldás, amikor utólag, egyetlen helyiségben teszünk ventilátort a falba, mégpedig olyat, amely kerámiabetéttel van ellátva. Az történik, hogy a kifelé szívott meleg levegő hője felmelegíti a kerámiát, majd ez a hő felmelegíti a kintről befújt friss levegőt. Ennek télen óriási jelentősége van, hiszen a kinti hőmérsékletnél melegebb levegő áramlik vissza a szobába - részletezte a szakember. Ez a legegyszerűbb módja, hogy valaki utólag oldja meg egy helyiség szellőzését úgy, hogy megússza az ablaknyitást.
Megjegyezzük, ezek a trükkök nyáron is meghálálják a befektetést: ahogy télen a hideget, úgy a kánikulában a meleget segítenek a ház falain kívül tartani.
Illusztráció: easykit.hu