Kislánya, Flóra, kerekesszékben éli az életét, mégis úgy látja őt, mint aki sokra hivatott, tehetséges és erős.
A betegség kapcsán versenyt futnak az idővel, mégis hisz abban, hogy Flóra egyszer lábon járhat, és erőt adhat másoknak is, akik fogyatékossággal élnek, nehézségekkel küzdenek.
Keresztes Ilona vendége Drávucz Rita vízilabdázó olimpikon - a Magyar Olimpiai Bizottság Esélyegyenlőségi Bizottságának tagja - volt a Mégis podcastban, amely a kepmas.hu oldalán elérhető.
Rita így emlékszik vissza a gyerekkorára: „Testnevelés tagozatos általános iskolába jártam, nagyon jó érzés volt, hogy edzhettem a testemet. És mindig élmény volt a játék, a kézilabda, a röplabda is. A sport kitartóvá tett, megtanultam azt, hogy a korai kelésnek és a sok befektetett munkának van eredménye – emlékszik vissza. – Vízilabdázni pedig nagyon szerettem, sok örömöt adott, és voltak kitűzhető, elérhető célok.”
Rita 32 évesen hagyta abba az vízilabdázást, akkor már szerettek volna gyereket a férjével. Nem sokkal később megszületett Flóra, aki most kilencéves.
Dongalábbal született, ezt a terhesség alatt nem diagnosztizálták, így a pár nem tudott előre felkészülni erre.
„Először megijedtem, mert nem számítottam erre. Azt láttam, hogy minden rendben van vele, nyugodt baba, a szoptatással sem volt gond, csak nem úgy állt a lába, mint a többi újszülöttnek.” Aztán az ijedség után Rita átváltott feladatmegoldó üzemmódba, azt mondja, ez máskor is így szokott működni nála. „Nem engedtem meg magamnak, hogy nagyon kétségbeessek, hanem elkezdtem azon gondolkodni, hogy mi a teendő. Kihez fordulhatok? Ki a legjobb szakember?” – idézi fel. Rengeteg orvosnál jártak,
Flóra kétéves volt, amikor kiderült, hogy egy Charcot-Marie-Tooth nevű ritka betegsége van.
Azt, hogy Flóra kerekesszékben van, Rita ma már egy egyszerű tulajdonságnak tekinti.
„Ott van Gizi, a szőke hajú kislány, és Flóra, a genetikai betegséggel született gyerek. Persze, ezzel nehezebb együtt élni, mint a szőke hajjal, de összességében nagyon sok dolgot tanulunk tőle, és a társadalomnak is hasznos az, hogy elmeséltük a történetünket” – mondja Rita.
És ez Flórának csak egy tulajdonsága, rengeteg minden jellemző még rá.
Falat mászik, zongorázik, érdeklődik a fényképészet és a nyelvek iránt is, és
szereti a rock and rollt, táncolni is jár a kerekesszékkel, hiszen van ritmusérzéke, a csípőjét és a kezét is tudja mozgatni.
„Egyébként mi is ugyanazokkal a problémákkal nézünk szembe, mint más szülők. Hogyan érhetjük el, hogy leszakadjon a tévéről és a telefonról? Ez nálunk is nagy kérdés. Amikor sikerül, akkor nagyon jókat játszunk, tegnap este például römiztünk.”
Ritáék nemrég rátaláltak egy amerikai szakemberre, aki az ezzel a genetikai betegséggel élők ortopéd kutatóorvosa és sebésze.
Rengeteg betegnek segített már. Itt, Európában volt már vele egy konzultációjuk, és úgy tűnik, hogy két hatórás műtétre lenne szüksége Flórának. Erre Amerikában kerülne sor, és Rita azt mondja, maximálisan megbíznak ebben az orvosban.
Viszont a műtétsorozat sajnos nagyon drága, nagyjából 100 millió forintnak megfelelő dollárba kerül,
és ez az ár – az árfolyamok változása és egyéb tényezők miatt – folyamatosan változik. „Nagyon szeretném, ha ez megvalósulna. Flóra a lábfején és a lába élén most is tud járni, sokszor belegondolok, mi mindenre lenne képes, ha sikerülne a műtét, és a talpa a megfelelő helyre kerülne…”
Kép: Katona László