A kollégiumok átalakításáról már korábban írtunk: a tervek szerint minden szobát úgy rendeznek át, hogy legfeljebb két ágy lesz benne. Ez várható Szombathelyen is. A fiatalokat kiértesítették a változásról, és arról biztosította őket az ELTE, hogy a kollégiumból emiatt kiszoruló hallgatók lakhatásában máshogy – támogatással – segítenek majd. Közeleg azonban az őszi szemeszter, és napirenden van az oktatás kérdése is.
A minap sajtótájékoztatón számolt be a Savaria Egyetemi Központ vezetése a felvételi eredményekről, és megemlítették azt is, mire készülnek szeptemberben Szombathelyen. Kiderült, hogy döntés még nem született, csak forgatókönyvek vannak. Legrosszabb esetben úgy zajlik minden, mint tavasszal, de egyelőre nem erre számítanak. Úgy alakítják át a képzéseket, hogy a gyakorlati órákat minél előbb teljesíteni tudják a hallgatók, így egy esetleges második járványhullám – és az ennek nyomán elrendelhető digitális tanrend – már nem befolyásolja döntően a tanulmányaikat.
A Bölcsészettudományi Kar arra készül, hogy egyszerre fut majd a két megoldás. „Az biztos, hogy lesz hagyományos oktatás, de kötelező távolságtartással. Ez azt jelenti, hogy meg lesznek tartva az órák, a hallgatók bejöhetnek az épületbe, az előadótermekbe, de ott másfél méter távolságban kell egymástól leülni. És rendesen használt előadótermek lesznek ezentúl a szemináriumi termek, tehát egy 190 fős előadóban nagyjából 70-en ülhetnek majd le.” Ezt Kiss Farkas Gábor tanszékvezető mondta a televízióban, a műsorról az eduline.hu számolt be. Hozzátette azt is, hogy a nagyobb létszámú órákat online előadások formájában tartják majd meg. Bizonyos helyeken, irodákban, könyvtárban feltehetően megmarad a maszk használata – derült ki.
A hazai felsőoktatási intézmények többsége még nem döntötte el és nem tette közzé őszi tanrendjét, nem véletlenül. Vannak egyetemek azonban Európában és az Egyesült Államokban, amelyek már kihirdették a menetrendet. Egyes intézmények a „buborék” rendszert vezetik be: a hallgatók kis csoportokban együtt élhetnek és tanulhatnak, azonban ha a csoportok találkozni akarnak, be kell tartaniuk a járványügyi szabályokat. Egy-egy „buborékban” mint kis háztartások töltik a napjaikat a hallgatók, így igyekeznek megelőzni a fertőzés terjedését.
Az itthoni általános iskolákban feltehetően hagyományos módon kezdődik meg a tanítás szeptemberben, bár az illetékes államtitkár, Maruzsa Zoltán egy interjúban korábban azt mondta, megfontolják, hogy a szombati munkanapokon alkalmazzák a tantermen kívüli munkarendet. Akkor megemlítette azt is: elképzelhető, hogy az érettségizők számára lehetővé teszik, hogy vizsga előtt két hétig otthonról készüljenek. Ezekről a tervekről egyelőre keveset tudni, és a szeptember eleji hagyományos kezdés sem biztos mindaddig, amíg a szaktárca meg nem küldi ajánlásait az iskoláknak. Ez pedig a hírek szerint csak a tanévkezdés előtti napokban várható.
illusztráció: MTI