Az agyunk egyik legkevésbé szeretett jelenségét, maga az ajtón való áthaladás okozza. Az agyunk bármilyen hihetetlen is húz egy határvonalat: egyik szoba, másik szoba vagy lakás és az utca határa. Tudja, hogy az ott szerzett információkat gyorsan el kell tárolnia, mert az új helyiségben várhatóan újak érnek majd. Ezért van az, ha amint átérünk a másik helyre csak állunk egy helyben, és próbáljuk felidézni, miért is indultunk.
A kutatók még nem tudják a pontos okát a jelenségnek, így egy tesztjük során egyetemistákat kértek meg, hogy végezzenek memóriafeladatokat, miközben áthaladnak egyik helyiségből a másikba. A teszt bebizonyította, hogy azok, akik tényleg átmentek egy másik szobába, jóval nagyobb arányban veszítették el az információt, mint azok, akik ugyanennyit sétáltak, de csak a szobán belül.
Tehát trükk nincs arra vonatkozóan, hogy lehet előhívni az elvesztett információt, próbálkozni azonban lehet azzal, ha visszamegyünk a kiindulásunk helyszínére és végiggondoljuk, pontosan mit akartunk tenni.