Előre eldöntötték, hogyan változik majd a minimálbér, ez pedig garantáltan hatással lesz a magasabb fizetésűek keresetére is. A kormány elképzelése szerint a növekedés és bérkonvergencia kéz a kézben jár, így pedig újra beköszönthet a kormány korábbi sikeres receptje, a magas nyomású gazdaságpolitika.
Csütörtökön megszületett a bérmegállapodás, így a minimálbér jövőre 9 százalékkal, 290 800 forintra, 2026-ban 13 százalékkal, 328 600 forintra, 2027-re 14 százalékkal, 374 600 forintra emelkedik.
A kormány korábban többször kiemelte, céljuk, hogy az átlagbérek 50 százalékára emelkedjen a minimálbér, több lépcsőben, de legkésőbb 2027-ig így éri el végül a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát.
A mostani hároméves bérmegállapodás ennek teremt lehetőséget, de a béremelés dinamikájának követnie kell a gazdasági és vállalati hatékonyság mutatóinak növekedését – a bérnövekedésnek a termelékenység javulásán kell alapulnia. Az is kiderült, hogy megmarad a garantált bérminimum, mértéke 2025-ben 7 százalékkal növekedik 348 800 forintra, de az Index úgy értesült,
felvetődött, hogy középtávon ágazati szinten határozzák meg a bérminimumokat.
Fontos része a megállapodásnak, hogy a kormányzat készített egy előrejelzést, amely tartalmazza a következő évekre vonatkozó gazdasági növekedéssel és inflációval kapcsolatos prognózisukat. Ha az egyes mutatók összesítve 1 százalékponttal eltérnek az előrejelzésben szereplő értéktől, akkor a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) tagjai ismét tárgyalóasztalhoz ülnek. Ha a tárgyalás eredménytelen, akkor a minimálbér összege a prognózishoz viszonyított összeltérés arányában módosul.
További részletek az eredeti cikkben az index.hu-n.