Egészségipari start-upokat díjaztak: egy gyógyszeradagoló ötlete győzött

há • 2022. október 12., szerda •
Kiválogatja, csoportosítja, és naponta figyelmeztet a pirulák bevételére a távolról irányítható gyógyszeradagoló, és arról is informál, hogy a demens, feledékeny beteg kivette-e belőle az aznapra előírt tablettákat - így működik majd a szombathelyi egészségipari start-up-verseny győztes ötlete, amely még kidolgozásra és befektetőkre vár. Egészségben a jövő, ezzel a címmel rendeztek konferenciát az AGORA Művelődési és Sportházban kedden, ahol több ígéretes elképzelést ismertettek az egyetemi, vállalkozói csapatok.
Egészségipari start-upokat díjaztak: egy gyógyszeradagoló ötlete győzött

Dimedser, így hívják az egészségipari start-up-verseny győztes termékét, amely még fejlesztés alatt áll, de már most ígéretesnek tűnik. Az ötletgazda elmondása szerint

a gyógyszeradagoló a demens betegek otthoni ápolásában nyújtana nagy segítséget, hiszen távolról vezérelhető, és minden fontos információt továbbít az orvosnak, a családtagnak akkor is, ha senki nincs az illető közelében.

A főként időseket érintő memóriaromlás sokszor azzal jár, hogy a beteg elfelejti bevenni az akár életmentő gyógyszereit, számukra jelentene nagy segítséget egy ilyen adagoló, amely azt is feljegyzi, ha a pirulák a dobozban maradtak. Hasonló már létezik a kórházakban, ám ezek nagyok, drágák, működésük kevésbé személyre szabott. Az ötletverseny zsűritagjai azt is kiderítették az ismertetőn, hogy nagyjából 60 ezer forintból legyárható lenne egy ilyen készülék.

A nyertes ötleten kívül további elképzeléseket ismerhetett meg a közönség a konferencián, köztük a háziorvosok leterheltségének csökkentésére hivatott, mesterséges intelligenciával működő digitális bejelentkező rendszert, vagy a sportolók és szülő nők, kismamák számára kifejlesztett egészséges tápszert, azaz okosélelmiszert, de volt, aki a nővérekkel folytatott beszélgetés kiváltására alkalmas, hang alapú digitális egészségfelügyelő alkalmazásban látta az otthonápolás jövőjét.

A nyolc versenyző 3-3 percben adta elő ötletének lényegét, a zsűri pedig további kérdésekkel igyekezett minél többet kideríteni az adott termékről, végül a Dimedser végzett az első helyen. Második helyezést ért el a H3spways - amely betegadatok rögzítését, továbbítását végezné -, a harmadik pedig az iPASy, vagyis a prosztatarák új diagnosztikai megoldásának ötlete lett.

közösség

további frisss

lap tetejére