Nemény András polgármester tájékoztatása szerint a pandémia miatt a 2021-es uniós költségvetésnek lesz egy olyan része, ami kifejezetten a gazdaság talpra állítását célozza, ehhez forrást ad a tagállamoknak, ezáltal nagyobb szerepet kapnak majd a közvetlen uniós támogatások. A jövő évi költségvetési tervezetet most véleményezik a tagállamok.
Ami viszont fix, az az, hogy lehetett olyan programokra pályázni, amelyek elősegítik a közvetlen uniós források lehívását. Magyarországon Szombathely és Budapest sikerrel pályázott egy olyan programban, amely magyarra lefordítva a "100 intelligens városkihívás" nevet viseli. Uniós források lehívásakor fontos a prioritások megnevezése, a szombathelyi városvezetés a következőket jelölte meg:
1. az ipar átalakulása - környezetbarát gyártás, tiszta termelés
2. polgárok részvételének, bevonásának elősegítése
3. intelligens, fenntartható közlekedés
4. hulladékgazdálkodás, körforgásos gazdaság
Ezek azok a fő csapásirányok, amelyek mentén dolgozik majd az a munkacsoport, amelynek több szereplője és résztvevője is van, de alapvetően az önkormányzat fogja össze és koordinálja a csoport munkáját.
A város a helyi gazdasági ökoszisztéma 2 másik fontos szereplőjével, a Pannon Gazdasági Hálózat Egyesülettel, és a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karával karöltve adta be a "100 intelligens városkihívás"-t célzó pályázatot. A projekt egyedülálló lehetőséget nyújt a városoknak, hogy egy olyan közösséghez csatlakozzanak, amely segít kiaknázni gazdaságélénkítő lehetőségeket, szem előtt tartva a zöld, élhető, fenntartható fejlődést. Ezt a pályázatot idén február 27-én hirdette meg az Európai Bizottság, és május 29-e volt a leadási határidő. E két dátum között 130 pályázat érkezett be az Európai Bizottsághoz. A beküldött pályamunkák közül végül 88-t választott ki a bíráló csoport. Ezek közül 54-en csatlakoztak újonnan a programhoz, köztük Szombathely is. Július végéig lezajlik a mentorált városok mentorvárosokhoz történő hozzárendelése. Ekkor derül ki majd az a 30 hónapig terjedő ütemterv, ami alapján dolgozik majd a szombathelyi munkacsoport a mentorváros delegáltjaival.
- Ez egy abszolút minőségi és személyre szabott útmutatást jelent a városok számára csoportos képzésekkel, tréningekkel, konferenciákon való online és személyes részvétellel. Egy olyan nagyléptékű változást tervezünk meg stratégiai partnereinkkel, amely élhetőbbé, fenntarthatóbbá, társadalmilag felelősebbé teszi városunkat - fogalmazott kissé ködösen Bokányi Adrienn tanácsnok.
A 4 prioritással kapcsolatban elmondta azt is, hogy tervben van többek között egy európai szintű, akkreditált digitalizációs központ létrehozása, valamint egy egészségipari tudományos parknak a kialakítása is. Fejleszteni szeretnék az Éljen Szombathely mobilapplikációt, és zöld, intelligens parkolási rendszert alakítanának ki szenzorok kihelyezésével, intelligens forgalomirányítási eszközök bevonásával. A program elősegítheti továbbá azt is, hogy a meglévő nagyvállalatok mellé újabbak érkezzenek a városba, növelve ezáltal Szombathely tőkevonzó képességét.
A sajtótájékoztatón közvetlenül lehívható konkrét uniós pénzösszegekről tehát egy szó sem esett - ígéret szintjén sem - mindösszesen egy olyan programot ismertettek, aminek a végén - 30 hónap múlva - vagy lesz valami, vagy nem. Mindazon folyamatban lévő, vagy most induló projektek pedig, amelyek uniós forrásból valósulnak meg, javarészt továbbvitt beruházások, fejlesztések, amelyeket az előző városvezetés indított el.