- Bár a rendszer kiszolgálója volt, mindig próbált rajta változtatni Nagy Imre egykori miniszterelnök, ezért le is váltották, és hátrébb is sorolták. Aztán a nép akaratából '56-ban újra miniszterelnök lett. Később, a forradalom után kitartott két fontos kijelentése mellett: nem ismerte el Kádár Jánost, és nem volt hajlandó ellenforradalomként tekinteni a történtekre - mondta a megemlékezés kezdetén Horváth Gábor képviselő, utalva rá, hogy mindez Nagy Imre kivégzéséhez vezetett. Felidézte a mártír miniszterelnök 1989-es újratemetésének napját is, amelyen - mint mondta - "beszédet mondott egy kócos fiatalember", s amelyet édesapjával együtt hallgattak a televízióban. Amikor Orbán Viktor az orosz csapatok azonnali kivonását kérte, akkor úgy látták: "ebből baj lesz". Horváth Gábor kihangsúlyozta: a kommunisták utódpártjainak később tényleg meggyűlt a baja azzal a kócos fiatalemberrel, mert Orbán Viktor azóta az ötödik kormányzását kezdte meg idén áprilisban.
Emlékbeszédet mondott a szervező 56-os Szövetség Vas Megyei Szervezete felkérésére dr. Hende Csaba. Emlékeztetett: Nagy Imre kivégzése aljas gyilkosság volt, és tisztességes temetést sem kapott. Először a börtönudvaron, majd a temetőben, hamis néven földelték el, hogy a sírját is eltitkolják. Az országgyűlési képviselő kiemelte: komoly oka van, hogy nem ünnepel az 56-os Szövetség a szombathelyi városvezetéssel közösen. Az általuk képviselt politikai oldal nemrég Horn Gyuláról nevezett el Budapesten sétányt. - A döntés jogszerűsége vitatható, hiszen törvény mondja ki: olyan személy, aki a 20. század önkényuralmi rendszereit tevőlegesen segítette, nem adhatja a nevét közterületnek. Márpedig Horn Gyula pufajkásként személyesen erőszakos módon vett részt a forradalom leverésében és megtorlásában. Erre az erkölcsi felvetésre Karácsony Gergely azt mondta, a bevallott bűnt meg lehet bocsátani. Nos, ezzel baloldali publicisták is vitába szálltak, hiszen csak a megbánt bűnt lehetne megbocsátani - húzta alá Hende Csaba, hozzátéve, Horn nemhogy nem bánta meg tettét, de kijelentette egy interjúban: szerinte csak a törvényes rendet védte. - Horn Gyula egykori pártjának jogutódja adja a mostani szombathelyi városvezetés nagy részét - adott magyarázatot a külön emlékezésre Hende Csaba. Felidézte még Kádár János életének utolsó időszakát, elméjének megbomlását, és elmondta, Horn Gyula hasonlóképpen járt. - Az áldozat és az eszme örökösei nem hajthatnak együtt fejet a gyilkosok utódaival - fogalmazott.
A szombathelyi politikus beszélt arról is, hogy 1989. június 16-án az MDF helyi szervezetének elnökségi tagjaként egy busznyi emlékezővel indult Budapestre Nagy Imre újratemetésére. A Hősök terén lévő hatalmas tömegben akkor úgy érezte, forradalmi a hangulat, és valami visszafordíthatatlan módon változik meg. - Akkor Orbán Viktor azt mondta, az ismeretlen forradalmár koporsójában valójában mi fekszünk, és a következő 20-30 évünk. S igaza volt, a rendszerváltozás befejezéséhez bizony ennyi időre volt szükség. Most áprilisban a nemzeti oldal súlyos vereséget mért a nemzetközi oldalra itt, Szombathelyen is. Ez reményt ad arra, hogy végre be tudjuk teljesíteni a rendszerváltoztatás művét - mondta Hende Csaba.
A szónok kitért a város ügyeire is. - Szombathely mára olyan mélypontra jutott, amilyet még nem láttunk - folytatta. - Koncepciótlanság, elhanyagoltság jelei látszódnak, aminek nem a sokat hangoztatott pénztelenség az oka, hanem az, hogy a vezetésnek fogalma sincs, mit és hogyan kellene csinálni. - A tavalyi adóbevétel 2 milliárd forinttal haladta meg a tervezettet, idén pénzmaradványt kellett elosztani. De nemcsak a munkához, a politikához is hasonló a viszonyuk. A polgármester mindig rossz lóra tesz: támogatta Ungár Pétert, Karácsony Gergelyt, Dobrev Klárát, Márki-Zay Pétert és Czeglédy Csabát, de mindannyian megbuktak. Helyben pedig kiket kaptunk? Halmágyi Miklóst a Médiaközpont élére, akit sikkasztásért ítéltek el, Molnár Miklóst, akit törvénytelenül neveztek ki a Vasivíz élére, majd visszahívták, és ezért be is perelte a várost. Ennek ellenére újabb városi céget vezethet most - sorolta. Megemlítette a legutóbbi botrányt is: a pedagógus ügyét, aki a gyanú szerint ittas állapotban fenyegethetett és bánthatott diákokat egy szombathelyi iskolában, s akinek munkáját nemrég rangos városi kitüntetéssel ismerték el a Fidesz-frakció tiltakozása ellenére. - Ezek a döntések milyen vezetői erényekről és képességekről tanúskodnak? - tette fel a kérdést az országgyűlési képviselő.
- Ha valaki megkérdezi, hazaáruló volt-e Horn Gyula, a válasz: igen. Ha felteszik a kérdést, hazaáruló-e, aki bele akarja rángatni hazánkat az orosz-ukrán háborúba, azt kell mondanom, hogy igen. S ha megkérdezi valaki, hogy joggal nevezhető-e hazaárulónak, aki szerint a migrációra kitűnő válasz az európai kvóta, ami alapján be kell engedni a migránsokat az országba és Szombathelyre, az szintén elárulja a magyar érdekeket. 2016-ban ezt mondta Nemény András, ne felejtsük el - mondta Hende Csaba.
Utalt rá: két év múlva várhatóan egyszerre szavazunk új képviselő-testületről és polgármesterről, valamint európai parlamenti képviselőkről. - Akkor végre méltó vezetést választhat a város, amellyel fejlődhet Szombathely - jegyezte meg.
A jelenlévők egy szál virággal és mécsesekkel hajtottak fejet az 56-os mártírok emléke előtt.