Amint arról korábban beszámoltunk, 11,7 százalékos volt az infláció idén júniusban. A Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli közlése szerint fogyasztói árak átlagosan 11,7 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. Egyelőre úgy tűnik, a forint is jól reagált, az inflációs adatok kiszivárgásakor mérsékleten erősödni is tudott.
Helyzetértékelés
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője az Indexnek elmondta, hogy a maginfláció messze várakozásokon felül emelkedett, ami egyértelmű jele az erősödő árnyomásnak. A meglepetést az élelmiszerárak és a tartós és egyéb fogyasztási cikkek árainak a várakozásoknál lényegesen nagyobb áremelkedése okozta. Arra számít, hogy a következő hónapokban az átárazások és adóemelések miatt
tovább emelkedhet az infláció, ami az árkorlátozó intézkedések nélkül elérhetné a 18 százalékot, a háztartási energiaárak befagyasztása nélkül pedig bőven meghaladná a 20 százalékot.
Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője szintén a maginfláció jelentős emelkedésére hívta fel a figyelmet. Szerinte mivel az alapfolyamatokat jelző maginflációs mutató 2,0 százalékkal emelkedett áprilishoz képest, így éves alapon 13,8 százalékkal nőtt az index értéke, ami az árdinamika tartósságát mutatja. A trendmutató 1998-ban volt hasonló szinten.
Az árstopok és hatósági árak fenntartása mellett is biztossá vált a kétszámjegyű éves átlagos fogyasztói árindex 2022-ben.
Becslésünk szerint nélkülük 20 százalék körül lehetett a júniusi mutató
– mondta az elemző.
fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Forrás: mandiner.hu