Egyáltalán milyen előnyök származhatnak a gipszkarton használatából?
A gipszkarton használatával nem kevés pénzt és időt tudunk megtakarítani. Mindemellett évszaktól függetlenül is kiváló helyiség klimatizáló anyagnak számít. Vagyis nyaranta komolyabb mennyiségű párát tud befogadni, télen viszont pont a pára visszaengedése által javítja a hőérzetet.
Ráadásul a gipszkarton a hangszigeteléshez is elsőrendű választásnak számít, köszönhetően a benne elhelyezett ásványgyapot szigeteléseknek. Ha ez nem volna önmagában elég, akkor a teherbíró képességére sem igazán lehet panasz.
Egy gyakorlati példán keresztül szemléltetve, tudatosan megválasztott dübelekkel egész nyugodtan felszerelhető rá mondjuk egy konyhaszekrény is. Ráadásul környezetbarát anyagról van szó, aminek az alkalmazásával nem szennyezzük tehát a környezetet.
A gipszkarton alkalmazásával kapcsolatos tudnivalók
Nagyon fontos gyakorlati tipp a gipszkarton szerkezetek építésével kapcsolatban, hogy kizárólag a külső nyílászárók behelyezése után ajánlott ezt a műveletet megkezdeni. A szerelést megelőzően pedig arra is érdemes figyelmet fordítani, hogy legalább 48 óráig a beszerelési hellyel megegyező térben történjen a tárolásuk.
Ennek köszönhetően ugyanis a nedvességtartalom ki tud egyenlítődni. Apropó nedvességtartalom. Amikor a vizes helyiségekben történő alkalmazás a cél, akkor a gipszkarton szerkezeteket mindenképp impregnált lapokból szükséges megépíteni.
Ami pedig a gipszkartonlapok mozgatását illeti, ezt kivétel nélkül minden esetben függőlegesen ajánlott kivitelezni, a tárolást pedig fektetve.
További praktikus tanácsok a gipszkarton alkalmazásához
A gipszkartonlapok alkalmazásakor a lehetőség szerint minél pontosabb vágásokhoz vagy a kézi rókafarkú fűrészt, vagy pedig gipszkartonfűrészt célszerű alkalmazni. A következetesen alkalmazott precizitás annál is inkább fontos lehet, mivel a szabálytalan elhelyezés és rögzítés miatt a gipszkartonlapok közötti hézagok akár meg is repedezhetnek. Ezt pedig érdemes elkerülni.
Ami a hézagolást illeti, ezt a munkát kizárólag +5 ˚C feletti hőmérsékletnél szabad elvégezni. Kiemelten fontos továbbá azzal is tisztában lenni, hogy egy többrétegű szerkezet minden egyes rétegét hézagolni szükséges.