Álláskeresési kulcsszavak: futár és home office

• 2020. április 22., szerda •
Bár ígéretesen indult az év munkaerőpiaci szempontból, március 11-ét követően a helyzet drasztikusan megváltozott. A Profession.hu friss, reprezentatív felmérésének eredménye szerint tavalyhoz képest közel 5%-ot nőtt a munkanélküli státuszúak aránya, és minden harmadik állástalan a koronavírus miatt kialakult helyzet miatt keres munkahelyet– ez jelenleg mintegy 400 ezer főt jelent.
Álláskeresési kulcsszavak: futár és home office

Január eléjétől március 11-ig – amikor a COVID-19 vírus miatt Magyarországon kihirdették a veszélyhelyzetet – 6%-kal növekedett az állásokra jelentkezések száma az előző év ugyanezen időszakához képest – derül ki a lap saját adatbázisa alapján összeállított statisztikából.
Az üzleti támogató központok iránt robbanásszerűen nőtt az érdeklődés, hiszen ezen a területen 52%-os jelentkezésbővülést regisztráltak a szakemberek. Tetemes előrelépést látszott az egészségügy (26%), a szakmunka (16%) és az építőipar (15%) esetében is, de a szállítási, a banki, valamint az IT állásokra is 10% felett emelkedett a jelentkezők száma az egy évvel korábbiakhoz képest.

A hirdetések számában az előző évihez képest nem volt jelentős változás, ám akad néhány terület, ahol markáns előrelépés történt. Az üzleti támogató központok esetében (+28%), ezen túl a mezőgazdaság (+26%), az egészségügy (+18%), a bank és a biztosítási szektorban is (+11%) nagyot nőtt a vállalatok munkaerőkeresési aktivitása. Ezekkel együtt is a legtöbb hirdetés változatlanul a szak- és fizikai munka kategóriában jelent meg, ezt követte a pénzügy, az értékesítés, majd a gyártás-termelés. Országrészeket nézve a közzétett hirdetések számát illetően Hajdú-Bihar megyében tapasztalták a legnagyobb élénkülést, 13%-kal. Abban továbbra sincs változás, hogy Budapesten, Pest megyében és Győr-Moson-Sopron megyében tették közzé a legtöbb hirdetést.

2020 első negyedévében folytatódott az a tendencia, amely szerint a vállalatok a jobb és képzettebb munkaerő elcsábítása érdekében igyekeztek minél vonzóbbá tenni az ajánlatukat. Ennek egyik egyértelmű jele volt a rugalmas munkaidő térhódítása a cégek kínálatában – az ilyen lehetőséget tartalmazó toborzások száma csaknem negyedével megugrott év elején.

A Profession.hu friss, ezer fős, reprezentatív felmérésének eredménye szerint tavalyhoz képest közel 5%-ot nőtt a munkanélküli státuszúak aránya, és minden harmadik álláskereső a koronavírus következtében kialakult helyzet miatt kutat új munkahely után. Ez jelenleg a 18-69 éves (online elérhető) munkavállalók körében 401 000 főt jelent. Ennek következtében a veszélyhelyzet kihirdetését követő hónapban 20%-kal nőtt az álláskereső portálon regisztráltak száma. Leginkább a ’futár’ és a ’home office’ szavakra történő keresések száma ugrott meg.

A hirdetések számát illetően a legdrasztikusabb csökkenés a turizmus és vendéglátás területén volt tapasztalható – 91%-kal esett vissza az ilyen típusú álláshirdetések száma. De nagy visszaesés történt a marketing területén, az értékesítésben, az adminisztrációban, az ügyfélszolgálatok esetében, és az építőiparban is. Mérsékeltebb volt a visszaesés az IT-programozás, a gyártás-termelés terén, s a mérnöki kategóriákban is.
Számos területen viszont változatlanul keresik a munkaerőt, így továbbra is igény van például informatikai támogatást nyújtó szakemberekre, gyógyszerészekre, biztonsági őrökre, hálózati és rendszermérnökökre, szállítási, logisztikai vezetőkre. Kiemelkedő növekedés látható még a nagyobb élelmiszerláncoknál, amelyek leginkább bolti eladókat szeretnének felvenni a hirtelen megugrott forgalom kezelésére.

A társaságok többsége jelenleg kivár, és azt figyeli, hogyan alakulnak a körülmények a következő hetekben, hónapokban.

Illusztráció: Sandra Mu/Getty Images

közösség

további frisss

lap tetejére