Kezdjük egy kis biológiával!
A kiszáradt bőr ápolásának elsődleges eszköze egy hidratáló hatású krém, például a Helia-D tápláló testápolóinak valamelyike. Ezt mindenki tudja, azzal viszont már sokkal kevesebben vannak tisztában, hogy tulajdonképpen miért is alakulhat ki a szárazság.
Ez egyrészt a bőr felépítéséből is adódik. Testünk kültakarójának felső részét egy lipidekből és olajokból álló, természetes védőréteg borítja. Ennek feladata, hogy megtartsa a nedvességet és gondoskodjon a hidratálásról. Ám sok esetben előfordul, hogy ez a réteg megsérül, így már nem tudja megfelelően ellátni a funkcióját, ez pedig egyenes út a bőr kiszáradásához.
Illetve azt se feledjük, hogy a bőrünk nem mindenhol termel ugyanannyi faggyút. A sarkak és a könyökök tájékán például eleve sokkal szárazabb, valamint mozgás közben súrlódik is, így nem meglepő, hogy ezeken a területeken gyakran alakulnak ki bőrkeményedések. Persze ezek ellen is tehetünk a gyakori krémezéssel, a lábfejeket pedig időnként érdemes kezelésbe vennie egy pedikűrösnek.
A kézfejek és az egyéb testtájak esetében pedig főként a környezeti hatások okolhatóak a szárazságért, erről mindjárt beszélünk egy kicsit bővebben.
Mitől lehet száraz és repedezett a bőr?
Nézzünk pár gyakori okot, amik előidézhetik ezeket a kellemetlenségeket:
- Időjárás: kültakarónknak sem a nyári forróság, sem a téli hideg nem tesz jót.
- Hirtelen hőmérsékletváltozás: amikor télen a fűtött szobából kimegyünk a mínuszokba, majd vissza, ahhoz a bőrünk nehezen alkalmazkodik.
- (Meleg) víz: a víz keménysége nemcsak a háztartási gépeknek okoz gondot a vízkőképződéssel, hanem a bőrünket is megviselni, pláne ha szeretünk hosszú, forró zuhanyt venni, vagy sokáig áztatni magunkat a meleg vízzel teli kádban.
- Mechanikai sérülések: ide tartozik például a durva törölközővel való dörzsölés vagy a ruhaanyag általi súrlódás.
- UV-sugárzás: a napfény köztudottan öregíti és szárazabbá, ráncosabbá teszi a bőrt.
- Genetikai okok: akadnak, akiknek eleve kevesebb faggyút termel a bőrük, és inkább a száraz típusba tartoznak.
- Nem megfelelő kozmetikumhasználat: a silány minőségű, vagy nem a bőrtípushoz illő készítmények több kárt okozhatnak, mint hasznot.
Mit tehetünk?
A fenti okok többsége szerencsére egyszerűen orvosolható. Hideg időben például öltözzünk rétegesen és viseljünk kesztyűt. Tusolás vagy fürdés során ne forró, hanem csak kézmeleg vízben tisztálkodjunk, utána pedig kenjük be magunkat hidratáló testápolóval.
Csak puha, finom tapintású textileket használjunk, legyen szó akár törölközőről vagy ruhaneműről. A szépségápolási rutinunk összeállításához pedig vegyük figyelembe a bőrünk típusát és egyedi jellemzőit is.