Minden betegség, amely a lelkünket érinti, a mentális érintettség kategóriájába tartozik. Persze ennek vannak fizikai tünetei is, de jó módszer ellene a kognitív viselkedésterápia. Erről a témáról ide kattintva olvashatsz még részletesebben.
Ami azt illeti, nem csupán a jelentkező testi tünetek ellenszere a kognitív viselkedésterápia, hanem ennél sokkal több. Számos esetben jelenthet segítséget, hiszen a gyógyszerekkel szemben sokkal hatékonyabb és tartósabb eredményt ad.
Milyen esetben jelenthet segítséget ez a módszer?
Ahogy már említettük, a mentális problémákra gyakorol kézzelfogható hatást. Ez pedig nemcsak egyetlen állapot javítását jelenti, hanem számos esetben megoldás. Ezek között lehet megemlíteni a népbetegségnek számító szorongást, a fóbiákat és a pánikot.
Emellett hatékony akkor is, ha éppen depressziótól szenvedünk, vagy van valamilyen kényszerbetegségünk. Egy képzett terapeuta kezei között a kognitív viselkedésterápia bizonyítottan hatékony módszer, amely gyors eredményekre képes.
Ide tartozik még a PTSD is, amely a katonai pályafutás velejárója lehet, ha a laktanyán kívül is szolgálni kell. Az olyan a veszélyes helyzetek, amelyekkel az akciófilmekben, háborús sztorikban is találkozunk, nem múlnak el nyom nélkül a való életben.
Mit jelent a terápia lényege?
Minden mentális probléma hátterében olyan gondolkodásmód és viselkedés áll, amely képes generálni és kiváltani a fizikai tüneteket. Ez a módszer egy szóbeli terápiás kezelés, amihez egy képzett terapeuta segítségére is szükség van. A Tudatosság Klub oldalán van erről bővebb információ.
A célzott kérdések segítségével a terápiát végző szakember képes feltárni a negatív mintákat gondolati síkon és a viselkedésünkben is. Ennek eredményeképpen pedig elkészülhet egy olyan “kezelési terv”, amely minden ülés során számos technikát és gyakorlatot tartalmaz.
A feladat az, hogy a tüneti kezelés és a problémák elnyomása helyett megváltoztassuk és töröljük a negatív mintákat. Az eredmény nem marad el: sok esetben vissza sem tér az eredeti probléma.
Hogyan működik?
Azon az elven szünteti meg a kognitív viselkedésterápia a mentális problémákat, hogy a gondolkodásunkra koncentrál. Ennek köszönhetően fel lehet ismerni és meg lehet szüntetni azokat a gondolatokat és viselkedési mintákat, amelyek befolyásolják az érzéseinket és a tetteinket.
Minden cselekedetünket a gondolatok vezérlik, és ez meghatározza, hogyan látjuk saját magunkat, másokat és a környezetünket. Ennek pedig óriási hatása van az érzelmeinkre és a viselkedésünkre egyaránt.
A kognitív viselkedésterápia legfontosabb alapelve, hogy minden gondolatunk és cselekedetünk egy tanult dolog, amely megváltoztatható. Megtanulhatunk másképp gondolkodni és másképp viselkedni.