A kismegszakítók és minden, amit tudni érdemes róluk

szponzorált tartalom (x) • 2023. június 12., hétfő •
A kismegszakítók, más néven áramkörvédelmi kapcsolók olyan, elektromos rendszerek kialakítása során használt eszközök, amelyek védelmet nyújtanak túlterhelés és rövidzárlat ellen, ezáltal óvják az elektromos berendezéseket.
A kismegszakítók és minden, amit tudni érdemes róluk

Számos fajtájuk van, hiszen akadnak 50 és 60 Hz-en működő típusok egyaránt, de legfeljebb 440 V névleges feszültségű, maximum 125 A névleges áram felvételére alkalmasak. Ebben a cikkben a kismegszakítókról lesz szó részletesebben. 

Mik azok a kismegszakítók?

Az Elektrikstore.hu Legrand kismegszakítóiról tudni lehet, hogy általában biztosítékokkal kapcsolják össze őket. Utóbbiak egyszer használatosak, ezért cserére szorulnak egy túlterhelés, esetleg egy rövidzárlat után. A kismegszakítókat viszont újra lehet aktiválni. Fő feladatuk, hogy védjék az áramkört a túlterheléstől, így amikor az áram valami miatt meghaladja a kismegszakító által előre meghatározott értéket, akkor az magától kinyílik, ezzel pedig megszakítja a folyamatot, megakadályozva ezzel a túlterhelést.

Funkciója továbbá a rövidzárlat elleni védelem. Erre akkor van szükség, ha az áramkörben valami miatt rövidzárlat keletkezik. A folyamat során a vezetékek között nincs elég izoláció, esetleg mechanikai összeütközés alakul ki. A kismegszakítók ilyenkor azonnal megszakítják az áramkört, így kisebb az esély a károkra és a balesetekre. 

A kismegszakítók fajtái

A kismegszakítók szabad kioldású megszakítók. Mozgóérintkezővel rendelkeznek, amelyek a zárási művelet megkezdése után saját magától meginduló nyitási művelet esetén ugyanabba a nyitott helyzetbe térnek vissza és ott maradnak mindaddig, amíg a zárási parancsot nem észlelik. 

Több fajtájuk és méretük létezik, hiszen a különböző alkalmazási módszerekhez és a különféle terhelésekhez nem ugyanarra az eszközre van szükség. Leggyakrabban a hagyományos termikus kismegszakítók kerülnek beépítésre, de akadnak továbbá elektromágneses, valamint földhibavédelmi elektromossági kiegészítők egyaránt. 

A hagyományos verzióknak hőre van szükségük, meleg hatására működnek. Ezzel szemben az elektromágneses típusok az elektromágneses mezőt veszik alapul. Ami pedig a földhibavédelmi kismegszakítókat illeti, ezek a földet figyelik, ahhoz viszonyítva érzékelik az esetleges hibákat.

A névleges áram értékei

6-tól 125 A-ig tulajdonképpen bármilyen típus létezik. Persze akadnak ezektől jócskán eltérő kismegszakítók, de háztartási és irodai környezetben ezeket szokták alkalmazni. A névleges áramerősséget mindig a gyártó adja meg. Úgy tervezték őket, hogy az áram folytonos üzemben történő vezetésre előírt környezeti hőmérsékleten biztonságosan működjenek. 

A névleges áramot ez az említett hőfok befolyásolja. A referenciahőmérséklet felett viszont az áram csökken, azalatt pedig nő. 1 fok nagyjából 0,5 százalékos ellentétes irányú áramváltozást okozhat. 

közösség

további frisss

lap tetejére