25-30 év üzleti tapasztalatai azt mutatják, hogy a sízés után az elmúlt években megnőtt az érdeklődés – mondja Söjtöry Bálint. – Sajnos a COVID-járvány, akár az élet más területein, itt sem kedvezett. Azt vettem észre, hogy a kedv, a lendület, a vágy megvan a síelés iránt, de a lehetőségek egy kicsit korlátozottabbak. Egyértelműen érezhető, hogy a szezon jelenleg nem egészen olyan, amilyennek vártuk, de így is sokkal jobb, mint a 2020-as év.
Mi a tapasztalat, melyik síterepek a népszerűek?
Elsősorban – főként a pályák minősége miatt – az osztrák síközpontok a legnépszerűbbek, de azokat most a szigorú járványügyi szabályok miatt nehezebb látogatni. Felkapottak lettek a szlovéniai pályák, például Maribor, Rogla vagy Kravec környéke, oda kicsivel könnyebb eljutni most.
A hagyományos alpesi síelés mellett újabb sportok is tért hódítottak az elmúlt években.
Így van, a fiatalok körében rendkívül népszerű a hódeszkázás. Ennek oka szerintem, hogy a snowboardozást egyfajta hanyag eleganciával, lazán is lehet űzni. Mind a sízésnek, mind a hódeszkázásnak megvannak a maga kihívásai, s ki-ki eldöntheti, hogy melyiket választja.
Önök kölcsönzőként működnek. Mennyire jellemző, hogy a sportszereket kölcsönözzék a sportolni vágyók, ahelyett, hogy megvegyék?
Aki aktívan űzik ezeket a sportokat, nagy rendszerességgel, akár hetente járnak síelni, azoknak saját síléceik és kiegészítőik – bot, sisak, cipő - vannak. Én azt szoktam javasolni, hogy amíg nincs valakinek úgymond beállt mérete – s ez főleg a gyerekekre és fiatalokra igaz – addig érdemesebb kölcsönözni, felesleges drágán saját felszerelést vásárolni.
Hogyan látja, van kimondottan olyan társadalmi réteg, amely jellemzően a téli sportokat űzi?
Úgy látom, hogy nincs, nem tudok kategorizálni. Bizonyos határig a síelés kortalan, sokszor látom, hogy a szülők gyermekeiket is viszik magukkal, aki így hamar megismerik és megszeretik ezt a szép sportot. Szerintem már önmagában a síterepek környezete, a gyönyörű hegyekkel körbevett táj, a jó levegő, a barátságos hütték megszerettetik az emberekkel ezt a téli kikapcsolódást.
S ez valóban így van – veszi át szót Molnárné Pap Edina, aki hosszú évek óta járja a környező országok síterepeit. Családilag régóta a síelés megszállottjai vagyunk. Amíg kicsik - csupán 4-5 évesek - voltak a gyermekeink és az anyagi lehetőségeink is mások voltak, addig főként Szlovákiába jártunk. A Fátrába, az Alacsony Tátrába egy szépen kialakult, baráti társasággal mentünk. Kitűnő terep volt ahhoz, hogy a gyerekek jól megtanuljanak síelni, ráadásul 10 éves korig bérletet sem kellett vásárolni.
Ha már az anyagiakat érintette, mennyire költséges a síelés?
Attól függ, hogy az ember hova megy. A síbérletek nem a legolcsóbbak. Most van olyan hely – a Szombathelyhez legközelebbi osztrák pálya, Mönichkirchen - ahol 39 euró a napijegy. Mi az idén januárban már jártunk Schladming-Dachstein régióban a Négy hegyen - itt már 49 euró volt a napijegy ára. A szezonban voltunk már Murauban, Lachtalban és a Fischbachi Alpok legmagasabb hegycsúcsánál, az 1782 m magason lévő Stuhleck am Semmeringnél is. Ez utóbbi. Stájerország egyik legszebb panorámájú hegycsúcsa. Körülnéztünk Szlovéniában is, de az osztrák pályák jobbak, az árkülönbség pedig nem számottevő.
A COVID-járvány most mennyire befolyásolja a külföldi kiruccanásokat?
Természetesen megvannak szigorú szabályok. A beutazáshoz szükséges az európai oltási igazolvány, az FFP maszk használata felvonóknál, és a hüttékben. Akik így is vállalják az utazást, azok jól járnak, mert most, a kevesebb vendég miatt kényelmesebben lehet sportolni.
Kinek ajánlaná Ön, mint rutinos és tapasztalt síző a téli sportokat?
Mindenkinek, kortól és nemtől függetlenül. Bárhol is jár az ember, még síelés, hódeszkázás nélkül is mindenhol lenyűgöző a táj, a környezet és a hangulat. Ezért is jó szívvel ajánlom, aki teheti, próbálja ki, mert nem fog csalódni és csodálatos élményekkel gazdagodik.
A szombathelyiek körében a közeli mönichkircheni síterep a legkedveltebb