A közlekedés nagymértékű lecsökkenése, a gyárak leállása, illetve kapacitáscsökkenése a levegő minőségi javulásához vezetett. Eltűnt a nagyvárosok feletti nagy kiterjedésű szmog, a sajtó is beszámolt róla, hogy Kínában újra látják azokon a területeken is a napot, ahol eddig ez nem így volt, 30 év után 200 km távolságból újra látható a Himalája Indiában.
„A Föld elcsendesedett”, olvashattunk a napokban: A földkéregre is nagy hatással van a karantén időszaka, az emberek nem mozognak tömegesen a Földön, ami a tektonikus lemezek mozgása mellett befolyásolja a földkéregre nehezedő nyomást. Így a szeizmikus zajt és rezgést tekintve jelentős mértékű csökkenést mutattak ki a kutatók. Korábban 100 m mélységig le kellett küldeni a műszereket, most a földfelszínen is lehet mérni a műszerekkel.
Ebben az évben több környezetvédelemhez kapcsolódó klasszikus program is elmaradt és továbbiak fognak elmaradni. Idén 15. éve került volna megrendezésre a hagyományos víz világnapi középiskolai vetélkedő, amelyet a VMSZC Oladi Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája és a VASIVÍZ ZRt. szervez évről évre. De ugyanígy sok-sok Föld napjához kapcsolódó program maradt el vagy alakult át, s nagyon valószínű, hogy a madarak és fák napjához kapcsolódó rendezvények is erre a sorsra jutnak.
Kúti Zsuzsanna
kép: cambridgesciencefestival.org