Köztudottan jótékonyan hat a legtöbb ember lelkére, ha állat társaságában van, simogatja, játszik vele. Még akkor is, ha sok kiadással, időráfordítással és bizony gonddal, elköteleződéssel is jár a macskatartás. Át kell gondolni:
1. Van-e allergiás a családban?
Ha van, és biztosan tudjuk, hogy a macskaszőrre érzékeny az illető, a legjobb, amit tehetünk, hogy nem lesz macskánk. Ha mégis, marad az a köztes megoldás, hogy nedves kefével gyakran átfésüljük az állat szőrét, így abból kevesebb jut a lakás többi pontjára. Legyenek kijelölve helyiségek, leginkább a háló, ahová nem mehet be a cica semmiképpen, így az lesz a menedék.
2. Elviseljük-e, ha vedlik az állat, és hullatja a szőrét?
Aki nem szeret takarítani, az ne tartson állatot, mert ha cica van a házban, a szokásosnál is többször kell elővenni a porszívót. Az ugyanis normális, hogy az állat hullatja a szőrét, főként tavasszal és ősszel.
3. Mit szólunk a kellemetlen szagokhoz?
Egy macskaalomnak bizony szaga van. Még akkor is, ha tökéletesen tisztán van tartva a helye, igaz, akkor csak minimális. Érdemes gyakran cserélni, és olyan anyagokat használni, amelyek semlegesítik a szagokat.
4. Vajon milyen lesz a természete, nem lesz-e agresszív? És mit tesz majd a bútorokkal, parkettával?
Párzási idő, a terület védelme, étel vagy csak játék – sok minden kiválthat durvább viselkedést a macskából. Eleinte az is gond lehet, hogy bizalmatlan az állat, össze kell tehát vele szokni. Jó tudni, hogy sokszor az elhanyagolt cica lesz agresszív. A kulcs a törődés. Ha kaparófát vesz a gazdi, a karmokat pedig rendszeresen levágatja, talán a bútorok is viszonylag épek maradnak. Azért lesz, ami áldozatul esik…
5. Sokba kerül az etetése, oltása?
Bizony van költsége az állattartásnak, és nem csupán az eledel ára. Orvosi ellátásra, megelőzésre rendszeresen költeni kell, ahogy játékot, almot is vesz az ember, ha cicája van. Ezzel számolni kell.
Látszik, hogy kifogás bőven van, de lássuk, mi minden szól a cicatartás mellett!
1. Stresszoldó, gyógyító társ
Egyedül élők, a súlyos betegségben szenvedők lelki, fizikai állapotát is képesek befolyásolni az állatok. Jelenlétükben csökken az emberek légzésszáma, az úgynevezett stresszmutatóik javulnak, azaz a pulzus és a vérnyomás is csökken, az immunrendszer működése pedig fokozódik. Egyszóval jó hatással van ránk, ha mellettünk vannak. Egy amerikai pszichológus még az 1960-as években figyelte meg és írta le az állatokkal való közös munka hatását, vagyis fedezte fel a terápiás alkalmazásuk lehetőségét. Kiderült, hogy csökkenthető a magány érzése, enyhíthető a depresszió, és a szellemi leépülés folyamata is lassítható, gátolható így. Leginkább a kutyák, a lovak, no és a cicák alkalmasak arra, hogy gondozásukkal, tartásukkal javítsanak a gazda életminőségén. Sőt, még a dorombolás hangja is gyógyít. Kinek ne kellene tehát egy aranyos kismacska…
2. Jókedvre derít
Egy játékos macska vidámságot hoz a házba, főként, ha kellő időt szánunk rá. Nem egyformák ők sem, de a lakásban tartott cicák általában meghálálják a törődést, a rájuk szánt időt, az odafigyelést.
3. Összehoz, összeköt
Tény, hogy kutyát sétáltatni, a pajtikkal összejönni, futni, játszani, a gazdikkal eszmét és tapasztalatot cserélni, egyszerűen csak közösen időt tölteni egészen más, mint cicát tartani, de az mindenképpen igaz, hogy az állattartás jellemez. Felmérés is van róla, hogy ismerkedéskor az emberek az elsők között igyekeznek kideríteni a másikról, hogy szereti-e az állatokat.
4. Képtelenség haragudni
Aki macskát tart, számoljon vele, hogy időnként belekóstol az emberek ételébe, leveri a vázát, vagy más kalamajkát okoz, de nem lehet rá haragudni ezért. Ösztönökkel rendelkezik, ezért nem elvárható, hogy folyton szófogadó és figyelmes legyen. Vagyis így a gazdit is türelemre inti, megszelídíti.
5. Könnyű vele
A cica szeret egyedül lenni, tehát nem kell amiatt aggódni, ha egész napra otthon hagyjuk. Hamar szobatisztaságra szoktatható, így nem lesz baj abból, ha későn érünk haza. Nem kell sétáltatni, és jó esetben még a gyerekeket is lefoglalja.
Már csak okosan, felelősen kell dönteni. Az állatmenhelyek tele vannak kóborcicákkal, kidobott kismacskákkal, ahonnan a legtöbbször egyszerűen hazavihető a jószág. Ezzel szemben a tenyésztők komoly összegeket elkérnek egy-egy fajtiszta egyedért, nos, sok kérdést kell mérlegelni, mielőtt elkötelezi magát az ember egy aranyos kiscica mellett.