Tévhitek és a valóság az okos napelemes rendszerek témakörében

Szponzorált tartalom (x) • 2021. február 17., szerda •
Napelemes rendszerről mindenki hallott már. Az okos / smart szóról szintén: ilyen a telefonunk, a TV-nk, sőt, az is lehet, hogy a mosógépünk, az autónk és lassan egyre több háztartási gépünk is. De mi a helyzet az okos napelem rendszerekkel? Léteznek? Szükség van rájuk? Van értelmük?
Tévhitek és a valóság az okos napelemes rendszerek témakörében

Nézzük először, hogy mi is az okos napelemes rendszer!

Az elnevezés elsőre valószínűleg félreértésekre ad okot, jobban mondva mást hangsúlyoz ki, mint ami a rendszer lényege. A smart napelemrendszer magától képes kiegyensúlyozni a teljesítményt, így valamilyen teljesítménycsökkentő ok (szennyeződés a felületén, mint falevelek, madárpiszok vagy például egy panelsérülés) nem veti vissza a teljes rendszer teljesítményét túlságosan a hagyományos napelemrendszerekkel ellentétben. A SolarEdge ebben élen jár, ők fejlesztették ki a világon elsőként ezt a technológiát.

A napelemek telepítése jobban megoldható okosrendszerrel?

Az ördög a részletekben rejlik. Van olyan helyzet, amikor igen, azonban három tájolásnál a hagyományos inverter már elmarad az okosinverter teljesítményétől. Így ilyen esetben hagyományos inverter esetén jóval nagyobb összegeket kell kifizetnünk azért, hogy ugyanazt a hatásfokot elérjük.

Megoldható a monitorozás hagyományos rendszereknél is?

Valamilyen mértékben igen: láthatjuk, hogy a teljes rendszer mennyi energiát termel, akár valós időben is. De ha egy panel megsérül vagy más okból csökken a teljesítménye, azt jellegénél fogva egy hagyományos, string rendszer nem fogja tudni kimutatni. Itt a smart rendszer előnye egyértelmű. A data manager pedig gyári kellék az okosrendszereknél, de külön kell beszerezni a hagyományos rendszerekhez.

A Wagner Solar Hungária nevű cég egyik célja az, hogy a legmodernebb technológiákat az elérhető legjobb áron juttassa el minél több háztartásba és vállalkozásba. Tervezéssel és kivitelezéssel is foglalkoznak, 2002 óta vannak a piacon, így tapasztalatban nincs hiány! Megnyugtató tudni, hogy olyan családi vállalkozásról van szó, ahol a család minden tagja a cégben dolgozik.

Könnyebben elromlik egy okosrendszer, mint egy hagyományos?

Minden elektronikai rendszer tönkremehet. Többek között erre az eshetőségre találták ki a garancia intézményét. Talán meglepő azok számára, akik azt hiszik, hogy könnyen elromlanak az okosrendszerek, hogy a legtöbb esetben 25 év garancia jár egy okos napelemes rendszerre. Tehát a gyártók saját maguk alatt vágnák a fát, ha ennyi időt nem bírnának a rendszerek. Olcsóbb hagyományos inverterek esetén ez sokszor csak 7 év.

Hogyan hat az árnyékolás az okosrendszerre?

Amikor árnyékolás, teljesítménycsökkenés, madárpiszok, stb. történik, egy hagyományos rendszer a “leggyengébb láncszem” szintjén képes csak működni. Ezzel szemben egy okosrendszerben a normál teljesítményen futó panelekre nincs hatással a csökkent teljesítményű.

közösség

további frisss

lap tetejére