Fellobbant hanuka hatodik lángja a szombathelyi Batthyány téren hétfőn este, ahol a MAZSIHISZ elnöke szólt az ünneplőkhöz.
Prof. dr. Grósz Andor emlékeztetett a 2200 évvel ezelőtt történtekre. Felidézte: Antiokhosz Epiphanész elfoglalta és megbecstelenítette a jeruzsálemi templomot, méghozzá egy Zeusz-szoborral, és arra kényszerítette a zsidókat, hogy ehhez a bálványhoz imádkozzanak. A hitükben megalázott zsidóság Júda Makabi vezetésével fellázadt, és három év után legyőzte elnyomóit.
- Minden évben hanukakor erre emlékezünk, valamint arra, hogy nem lehet a zsidóságot hitében megsemmisíteni. Amikor meggyújtjuk a gyertyákat, és nyolc napon keresztül nézzük a fényeket, ebből a gondolatból merítsünk erőt - szólított fel a MAZSIHISZ-elnök.
Figyelmeztetett: ne engedjük be a sötétséget a közösségünkbe és a társadalomba, legyünk erősek, tekintsünk előre és maradjon meg a hitünk!
- Minderre ma is nagy szükség van, hiszen láthatjuk, mi történik a Szentföldön és körülöttünk a világban. Ismét el akarnak pusztítani és meg akarnak alázni bennünket - jegyezte meg. Mint mondta, az emberiség nem tanult a múltból, nem tanult a hatmillió zsidó ember nyolcvan évvel ezelőtti legyilkolásából, ezt bizonyítja 2023. október 7-e.
- Embernek kell maradni, mert a gyűlölet nem áll meg egy nép elpusztításánál, a teljes zsidó-keresztény kultúra válhat semmivé
- hangsúlyozta.
A város nevében dr. Horváth Attila köszöntötte az ünneplő közösséget. Hangsúlyozta: a hit, a remény és a közösség erejének szimbóluma a hanuka, amely túlmutat a helyi zsidóság határain. Az alpolgármester az Anne Franknak tulajdonított híres szavakat idézte: „Nézd meg, hogyan képes egyetlen gyertya szembeszállni és meghatározni a sötétséget.” Utalt rá, egyetlen gyertya is képes utat mutatni, reményt adni. A szombathelyi zsidó közösséget is egy lánghoz hasonlította, hiszen generációk óta világítja be a város szellemi, kulturális és társadalmi életét. Felidézte a hanuka eredetét és a nyolc napon át világító gyertya történetét.
- Csoda csak ott történik, ahol van hit, ahol van kitartás
- fűzte hozzá, s azt kérte, váljunk mi magunk is a szeretet és a megértés lángjaivá saját közösségeinkben, családunkban, baráti körünkben.
A szombathelyi közösség rabbija, Darvas István arról beszélt a téren ünneplőknek, hogy annak idején a zsidó közösség másképp cselekedett, mint amit elvártak tőlük, s ez valójában botrány volt. - Nem hagyták, hogy elvegyék az identitásukat és uralkodjanak fölöttük, inkább szembeszálltak elnyomóikkal. Ha a mai újságírók és kommentelők éltek volna akkor, mélyen elítélték volna a makkabeusokat a tetteikért - hívta fel a figyelmet.
- Ma azt látjuk és olvassuk a sajtóban, hogy aki megvédi magát, viszonylag gyorsan bűnössé válik
- utalt Izrael megítélésére a rabbi. - A legvilágosabb napon is egy pillanat alatt uralkodhat el a gomolygó sötétség, kevés erőfeszítéssel.
Nehezebb a dolga annak, aki a sötétségben akar világosságot gyújtani, ehhez tervre, erőfeszítésre van szükség, és gondolkodni is kell
- jegyezte meg Darvas István, és hozzátette: ez ma nem csupán zsidó feladat. - Legyen a világ olyan hely, ahol mindenki megélheti a hagyományait, legyünk ennek elérésében aktívak, és merítsünk ehhez erőt a következő hanukáig terjedő időszakban - szólított fel.
A Szombathelyi Zsidó Hitközség imaterme előtti téren ezután fellobbant hat hanukai láng, és a jelenlévők a Dávid-Móser duó játékát hallgatva, teát, forralt bort és hagyományos hanukai fánkot fogyasztva ünnepeltek.
Fotók: Szombathely MJV Facebook-oldala, Bonyhádi Zoltán