Különböző rendszereknél a fok eltér (a polikristályos technológia jobban kezeli a nem tökéletes dőlésszöget, míg a smart rendszerek a több különböző dőlésszöget is jobban össze tudják hangolni a hagyományosaknál), de minden esetben nagyon fontos a napelem ideális tájolása.
Miért olyan fontos a megfelelő dőlésszög?
A napelem, mint tudjuk, a nap sugarait (a fotonokat) gyűjti össze, majd készít ezekből egyenáramot, amit az inverter alakít át váltóárammá: ez az, amit a háztartásunkban a hálózatban használunk.
Tehát minden a napon múlik. És a dőlésszög az egyik legfontosabb része a tervezésnek és telepítésnek, hiszen így különböző mértékű napsugár éri majd el a rendszerünket. Ez az a mozzanat, amin soha, semmilyen körülmények között nem szabad spórolni. Időre, energiára és komoly szakértői (mérnöki) tudásra is szükség van, hogy a tökéletes dőlésszöget meg lehessen találni.
Milyen más fontos szempontokra kell figyelni?
Hogy a Napnál maradjunk: bár a jövőt nem látjuk előre pontosan, a helyi napsütéses órák számával jól tudunk számolni. A napelem dőlésszögével összefügg a tetőnk dőlésszöge: csodákat nem könnyű tenni, de új építésű ház esetében érdemes egy napelemes rendszer szakértővel (és egy elektromos fűtési szakértővel) konzultálni. Nagyon fontosak az esetleges (akár jövőbeli!) árnyékoló tényezők, akár egy villanyoszlop, egy felnövő magasabb fa vagy egy magas házzal beépítésre váló szomszédos telek. És nem szabad elfeledkezni a napelemes rendszerről: a típusáról és a teljesítményéről sem.
Mi azt javasoljuk, hogy mindenképp forduljunk profikhoz, amikor egy napelemes rendszert kell tervezni és kivitelezni. Egy több évtizedes befektetésről beszélünk, amelynél egy kisebb hiba is akár évekkel visszavetheti a megtérülést.
A Solarzone honlapján található minőségi Sharp napelem rendszer árak segítségünkre lehetnek, sőt, találunk árkalkulátort is, így egészen pontosan meg tudjuk határozni, hogy milyen teljesítményű rendszerre van szükségünk. Azonban ez még nem minden: egy napelemes rendszer lehet smart vagy hagyományos, mono-, polikristályos vagy vékony rétegű, és persze rengeteg gyártó és modell is létezik.
Amikor készen lesz a napelem, mi befolyásolhatja a működését?
Magyarországon a legalacsonyabb napsütéses órák száma 1740 óra, míg a legmagasabb 2080 óra. Nagy általánosságban elmondhatjuk, hogy délen többet süt a Nap. Ez természetesen kihat a teljesítményre is, de szerencsére Magyarország igen jó helyzetben van nemzetközi összehasonlításban.
Az árnyékolás is nagyon fontos: 10%-os árnyékolás akár 30-50%-os csökkenést is okoz a rendszer teljesítményében. Ezzel szemben azonban a smart rendszerek rezisztensebbek.
A tetőszerkezet nemcsak az alakja és tájolása miatt fontos, hanem azért is, hogy elég erős legyen.