A NAV évértékelő értekezletét a pénzügyminiszter videóüzenete nyitotta. Varga Mihály úgy fogalmazott: 2020 márciusa Magyarországon is a gazdasági növekedés szinte példátlanul hosszú időszakát törte meg. Az adatok azt mutatják, hogy a gazdasági visszaesés nagyobb, gyorsabb és pusztítóbb az 1929-es nagy gazdasági világválságban tapasztaltaknál. Ami akkor három év alatt következett be – tőzsdei zuhanás, hitelpiacok befagyása, elbocsátások, gyárleállások – most néhány hét alatt végbement. A magyar gazdaság számára ez azt jelenti, hogy a tavalyi évre 5-6 százalék közötti visszaeséssel kell számolnunk. A kormány gazdaságpolitikai elvei azonban most sem vesztették érvényüket. Továbbra is a munkahelyteremtés, a gazdasági fejlődés, a családok támogatása áll a középpontban – mondta a pénzügyminiszter.
Sors László, a NAV vezetője egyebek mellett arról beszélt, hogy a fennállásának tizedik évében járó adó- és vámhivatal nemzetközi viszonylatban is jelentős digitális fejlesztései – a gépek közötti kommunikáció, a mesterséges intelligencia alkalmazása – az állampolgárok és a vállalkozások adózásának egyszerűsítését szolgálják. Szerepük egyrészt az, hogy megkönnyítsék az évi mintegy 25 millió adózói bevallás és kötelező adatszolgáltatás folyamatát, másrészt valós idejű információkkal szolgáljanak a gazdasági eseményekről. Ugyanakkor ezek az eszközök garantálják az állam és a tisztességes vállalkozások kárára működő, súlyos gazdasági bűncselekményeket elkövető bűnszervezetek kiiktatását is.
A vállalkozások digitalizálásában is felhajtó erőként működő hivatali megoldások a járványhelyzetben is biztosítják a NAV stabil működését, ami az állami bevételek garanciája. 2020-ban az ügyfélszolgálati kapcsolatokban az elektronikus csatornák domináltak, 33 százalékkal csökkent a személyes ügyintézés és csaknem 80 százalékkal többen hívták telefonon a hivatal munkatársait, mint az előző évben.
A kormányzati adókönnyítések végrehajtásán túl, az átmeneti szabályokhoz alkalmazkodott hivatal, jelentős adatvagyona alapján szektorokra bontva képes mérni és bemutatni a gazdasági szereplők járványhelyzeti reakcióit, a bajba jutott vállalkozások nehézségeit is. A NAV által kezelt bevételekből – ami az államháztartás adó jellegű bevételeinek 94 százalékát teszi ki – pontosan látszik, hogy az áfából, a járulékokból és a szociális hozzájárulási adóból a vártnál kevesebb bevétel származott az elmúlt évben.
A gazdasági visszaesés és az adókönnyítések ellenére tavaly mintegy 2 százalékkal több volt a NAV bevétele, mint 2019-ben. Ebben a hivatal teljesítményén túl komoly szerepe volt az adópolitikának és a gazdaság szereplőinek is. 2020-ban 15 ezer 813 milliárd forint folyt be az adó- és vámhivatalhoz, ami mintegy 94 százaléka a kormány által még a járványhelyzet előtt tervezett bevételnek. 2021-ben 17 ezer milliárd forint beszedése a cél – mondta évértékelőjében Sors László, a NAV vezetője.
Járványhelyzetben is stabilan működik az adóhivatal
További híreink
Újabb gyomros az autósoknak, így változnak az üzemanyagárak
Mindkét üzemanyagtípus átlagára növekszik szombattól, a benzin három, a gázolaj négy forinttal drágul a benzinkutakon.
Kihalás fenyegeti a sünt
A nyugat-európai sünök sorsa is bizonytalan, és Magyarországon is romlik a helyzetük.
Kuriózum zenei élmények a VOX Savariae Ökumenikus Vegyeskar előadásában
Minden évben Szent Márton-naphoz kapcsolódóan nagyszabású ünnepet tart a Szombathelyi Egyházmegye, így van ez idén is. Ehhez kapcsolódó programjait ismertette a legutóbbi civil sajtóreggelin a VOX Savariae ...
Már több mint 33 ezer esetben mentett életet a gondosóra
A szolgáltatást több mint hétszázezren veszik igénybe.
Csípős hétvége elé nézünk, most már kellhet a télikabát + videó
Marad az anticiklon.
A kormány jogszabályt módosítana, változhat a palackvisszaváltás díja
A kormány módosítaná a többutas palackok visszaváltási díját, mivel a jelenlegi szabályozás számos konfliktust okozott már. A legtöbb visszaváltható palack azonban nem ilyen, hanem úgynevezett egyutas, ...
Nem mindegy, mikor megyünk a táppénzre és mikor betegszabadságra
Mennyi lesz a táppénz jövőre, változik-e az összege, igénylése? Miben különbözik a táppénz és betegszabadság fogalma, mikor jár az egyik, mikor a másik? A kérdésekre a választ a Magyar Államkincstár hivatalos ...
Költözik a szombathelyi belvárosi "civil iroda"
Ez azonban semmilyen fennakadást nem okoz az általa nyújtott szolgáltatásokban. Megtudtuk: az egyesületek és alapítványok a szokásos elérhetőségeken továbbra is kereshetik a központ munkatársait.
Egymillió forintos átlagbér: A munkavállalók áhítoznak rá, a cégvezetők rettegnek tőle
A tavalyi recessziót idén kis mértékű gazdasági növekedés követte. Hogyan látják a jövőjüket a cégek a Nyugat-Dunántúlon? Hogyan érintené őket az átlagbér egymillió forintra történő emelkedése? Ezek a ...
Mínusz 16 fok alatti hőmérsékletet mértek Magyarországon
Európa túlnyomó részének időjárását, így a Kárpát-medencéét is egy kiterjedt anticiklon alakítja, amely többnyire derült, szélcsendes éjszakákat eredményez.
Fontos migrációs megállapodás várható a budapesti csúcson
Nyugat-balkáni országokkal köt együttműködési megállapodást a brit kormány az embercsempészet felszámolására.
Svájc 2025-től betiltja az arc eltakarását közterületeken
Jövő január 1-jén lép életbe a burkatilalom az országban.