1. Pán Péter kutyái
A társasági ebekben az a legjobb, hogy sosem nőnek fel, az idő múlásával csak közelebb kerülnek hozzánk. Velünk együtt élnek, így a kapcsolatunk egy szobakutyával olykor sokkal mélyebb is, mint egy kint tartott házőrzővel. A kistestű kutyák megtanulják az arcunkról leolvasni az érzelmeinket, a hangunkból tudják, hogy épp milyen kedvünk van.
Meglehet, hogy egy yorkshire terrierből sosem lesz tűzoltókutya, de elég egy mosoly, és máris boldogan csóválják a farkukat.
Sőt, mivel a szobakutyák reggeltől estig a sarkunkban vannak, a napi ritmusunkhoz is könnyen igazodnak. Tudják, mikor van lefekvésidő, mikor kell a gazdinak egy kis gyengédség, mikor mennek sétálni. Hogy kinek valók a szobakutyák? Azoknak az állatbarátoknak, akik a reggeli óracsörgés mellett egy vidám szőrpamaccsal együtt szeretnének ébredni! ( Ami garantáltan a legjobb napindító, bármit is tartogasson az a fránya hétfő.)
De vigyázat! Nem könnyű ellenállni a kísértésnek, hogy az ölebeket éppen e miatt a rengeteg együtt töltött idő miatt bundás gyerekeknek tekintsünk. Hiába az a sok gyengédség, amit igényelnek, őket is ugyanúgy kell nevelni és fegyelmezni, mint a nagyobb testű kutyákat.
2. Szinte bárhova veled jöhetnek
Egészen más egy ölebbel együtt élni, mint egy nagytestű kutyával, legyen szó nyaralásról, étteremről, vagy akár csak egy barátokkal töltött délutánról.
A kicsi kutyákat olykor még az olyan helyekre is be lehet vinni, ahol egyébként tábla tiltja a négylábú kísérőket.
Ha igazán apró kutyát választasz, ölben akár a plázába, vagy egy drogériába is beviheted, hiszen úgysem zavar senkit. De ami még fontosabb, összehasonlíthatatlanul könnyebb együtt nyaralni egy yorkshire terrierrel, mint például egy német doggal, elvégre a csöppség a kocsiban vagy a repülőgépen a gazdi ölében utazik, nem pedig a csomagtartóban, így sokkal nyugodtabban viseli az utazást. Emellett nem igényelnek nagy helyet, elég egy párnát elhelyezni számukra a hotelszobában. A liftben elég ölbe venni őket, és attól sem kell félni, hogy a távollétünkben szétdúlják a lakosztályt. Ha elmész otthonról, nem kell aggódnod, hogy a kutyád hogy viseli az egyedüllétet, mert ott lehet veled!
Azonban azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ezek a törékeny lények sokkalta nagyobb figyelmet igényelnek! Nemcsak a légzésükkel lehetnek nehézségek, de a lépcsőn is tanácsosabb ölben vinni őket, hogy ne terheljük meg túlságosan a csontjaikat.
3. Vonzza az embereket
Semmi nem tud olyan pozitív első benyomást kelteni, mint egy apró, csillogó szemű szőrgombóc. Egy ilyen kiskedvenccel garantáltan a figyelem középpontjába lehet kerülni, és a gyerekek sem fognak ijedten a járda szélére húzódni, ha a pincsidet sétáltatod, hiszen a kistestű kutyák többsége hihetetlenül barátságos, szeretni való hatást kelt.
A kiskutyák révén nagyon könnyű új ismeretségekre szert tenni!
Viszont arra sem árt felkészülni, hogy az utcán bármikor kedvesnek vagy viccesnek szánt megjegyzésekkel fogsz találkozni, miközben a kiskutyádat sétáltatod. (Például: Micsoda véreb! vagy: Te most tényleg a macskádat sétáltatod?) Esetleg ismeretlenek gyűlnek majd körétek, hogy megsimogassák kedvenced, még akkor is, ha a kutyusod esetleg félénk, és nem mindig kérdezik meg, hogy szabad-e.
4. Többet fogsz mozogni
Nem számít, hogy a kedvenced elfér egy táskában, a rendszeres kutyasétáltatást akkor sem hagyhatod ki a napirendedből, különösen, ha emeletes házban laksz. Ami nem feltétlenül baj! Hosszasan lehetne sorolni a napfény, a kisállat közelsége, és a mozgás lélekre gyakorolt jó hatásait. Egy nagytestű kutya esetében szinte kínálja magát a kifogás, hogy „hiszen ott van az udvar, ott tud játszani, ma úgyis olyan szeles idő van, inkább nem viszem sétálni.” A törpe tacskódat nem fogja érdekelni, hogy éppen esik-e, vagy olyan csúnya borongós az ég. Velük mozogni kell, többször is napjában! Mellettük garantáltan nem lehet egész nap a képernyő előtt görnyedni.
Azonban az sem mindegy, hogy hol sétáltok.
Ha erdőn-mezőn át viszed túrázni kedvencedet, mindenképpen kösd pórázra,
akkor is, ha egyébként mindig elsőre visszajön, a kistestű kutyák ugyanis könnyű célpontot jelentenek a nagyobb ragadozó madarak számára!
5. Kisebb a rezsijük
Tagadhatatlan, hogy egy törpe uszkár még a rendszeres szőrápolás mellett is összehasonlíthatatlanul olcsóbb, mint nagytestű fajtatársa. Jóformán az összes kistestű kutyafajtára igaz, hogy mindenből kisebb adagra van szükségük: kutyatápból, kutyasamponból, kullancs elleni cseppekből, féreghajtóból. Sőt, amíg egy standard méretű kutyának drága kutyaházra van szüksége, addig egy öleb számára egy viszonylag olcsó párna vagy kutyakosár is megteszi, a lényeg, hogy jó puha és meleg legyen.
Mielőtt egy kistestű kutyát választanánk, fontos leszögeznünk magunkban, hogy ezek az apróságok méretük és vékonyka hangjuk ellenére is teljes értékű kutyák, még akkor is, ha fajtától függően különleges bánásmódót igényelnek.