"Szeretlek!" - ezt mutatja a jelnyelvi szolgálat szakmai vezetője, Mühl Balázs (fotó: sklara.)
„- Gratulálok! Kisfia született! Látszólag minden rendben, de sajnos nem hall.
- Nem baj, doktor úr, csak egészséges legyen!”
Ez a megtörtént párbeszéd boldog perceket tett még nagyobb csodává, ugyanis azóta ezt örömmel mesélik el mindazok, akik a siketség közelében élnek - jó példa ugyanis arra, hogyan kéne viszonyulniuk a hallóknak is azokhoz, akik ezzel a képességgel nem rendelkeznek. A sztorit mi Mühl Balázs jelnyelvi tolmácstól, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Vas Megyei Jelnyelvi Tolmácsszolgálat szakmai vezetőjétől hallottuk.
Verekedés egy sikettel…!
Egy szórakozóhelyre elmentek bulizni a fiatalok. Ja, siketek mindannyian, és érintéssel, jeleléssel kommunikáltak egymással, ahogy azt kell. Jól érezték magukat, mert bár nem hallották a zenét, a ritmust és a hangulatot ők is átérezték. A pultnál történt a baj: ott ült egy fiú, aki „visszaütött”… - félreértés történt: a siket srác ugyanis éppúgy megveregette a vállát a jól halló fickónak, mint ahogy ez náluk megszokott. Igen ám, csak a másik meg provokációnak hitte, így visszakézből odacsapott! (Érdekes, hogy csak egy laza érintés ilyen agressziót vált ki valakiből, de ez egy következő cikk tartalma lesz majd…)
Verekedés lett a dologból. Győzött: …végül a törvény…
Ön látta már ezt a táblát...? (fotó: sklara.)
Jó, ha tudjuk róluk, hogy…
Van köztük számos több diplomás, értelmiségi. Egyik fiú például matematika szakos a SEK-en, itt, Szombathelyen. Azonban mivel a hangképzésük anno nem fejlődött ki, így amikor megszólalnak – hiszen a halló embrekkel többnyire csak így lehet kommunikálni – emiatt gyakran furcsán néznek rájuk. Úgy, mintha szellemi(!) fogyatékosok lennének – mondta ki Mühl Balázs, aki rögtön hozzátette, hogy ha már egy-két elemét ismerjük a jelnyelvnek, máris közelebb kerülhetünk a siketekhez. Amikor pedig a bizalom kiépült, már könnyebb tovább lépni.
A másik „titok” az artikuláció.
Jól tudnak szájról olvasni a siketek, ezt szinte mindegyikük megtanulta – vagyis ha szépen artikulálva (vigyázat! a „gumiarc” felesleges és nevetésbe fullad a kísérlet) és egymással szemben, láthatóan beszélnek, akkor a siket remekül értelmezi, amit mondunk neki.
Most ketten tartják a fronot az irodában (fotó: sklara.)
Egészségügy, bíróság, önkormányzat, rendőrség… - jeltolmács ingyen jár!
A magyar jogrendszer kimondja: egy évben 120 óra ingyenes jelnyelvi tolmácsszolgálat jár a hallássérülteknek. Figyelem! Ehhez pluszban hozzátartozik még az egészségügy területén, a bíróságon, az önkormányzaton, a rendőrségen és hasonló hivatalos helyeken igényelt óra – ez nem a 120-as órakeret terhére megy. Tehát bátran és díjmentesen igényelhetik a siketek ezt a jelnyelvi tolmácsolást. (9700 Szombathely, Margaréta u. 01; tel./fax: 94/31-417; mobil (SMS is) 06-30-827-2464; e-mail: vas@jtsz.hu) Weboldal: www.jeltolmacs-szombathely.hu.
Most Vas megyében körülbelül 200 jelnyelvi tolmácsszolgáltatásra jogosult ember él – a feladatot itt mindössze hárman látják el. Közülük is csupán egyetlen munkatárs helybéli, egyikük Győrből, másikuk Nyíregyházáról költözött ide, hogy ellássa ezt a szolgálatot. Egész nap elérhetőek, éjt nappallá téve, hiszen baleset, tűz, komoly magánéleti válság, vagy más azonnali segítséget igénylő esemény mindig előfordul.
Igen kevés a jeltolmács Magyarországon, sőt, a siketek egy része még azt sem tudja, hogy ilyen szolgáltatásra jogosult(!), és díjmentesen(!) igénybe veheti... Segítsünk: AKI HALLJA, ADJA ÁT…!