Forrás: www.frisss.hu / A kép 2012 novemberi áradásokkor készült a Rábáról
A Vas megyei folyók vízgyűjtője nagy részben a kelet-ausztriai részen van, ezért főleg az ott lezajló időjárási folyamatok határozzák meg, hogy nálunk milyen nagyságú árvíz alakul majd ki. Ezt szerencsére könnyen nyomon tudják követni. Az olvadás sokféleképpen tud lezajlani: ha egy hirtelen felmelegedés következik be, ami esetleg még csapadékkal, esővel is párosul, akkor az egy komoly veszélyforrás lesz. Ha száraz időszakban jövő, lassú olvadás történik, az észrevétlenül el tud kopni. Ebben az esetben semmilyen árvízi eseményt nem okoz. Mindkettőre volt már példa az elmúlt évtizedben.
„Ősszel ‒ köszönhetően az itteni közfoglalkoztatásnak is ‒ nagyon sok vízfolyást sikerült kitisztítanunk a bedőlő fáktól és uszadéktorlaszoktól. Szerencsére az árvízvédelmi létesítményeket is karban tudtuk tartani az elmúlt éveben. Az összes kaszálási, zsilipfenntartási munkát elvégeztük, tehát maguk a műveink jó állapotban vannak. November elején volt egy harmadfokú, elég komoly árvíz a Rábán, és nem volt probléma ennek a kezelésével ‒ nyilatkozta a Vízügyi Igazgatóság igazgatója.
A helyben mozgósítható erők nagy segítséget jelentenek árvizekkor, hiszen a Vízügyi Igazgatóság részéről alapvetően az árvizek előrejelzését végzik. Emellett az állami védműveken való védekezést, illetve az árvízvédekezésnek a területi irányítását hajtják végre. A helyi védekezési feladatokat a településeken ‒ ahol nincs állami védvonal ‒ a helyi erőkkel kell megoldani. Ha a helyi védelmi csoportok jól mozgósítható és kiképzett erőket jelentenek majd, az sokat segíthet a településeknek. A most alakuló járási hivatalokra épülve a járási bizottságok is létrejönnek majd. Valószínűleg ezekbe a Vízügyi Igazgatóság is tagot delegál majd. A szakmai képzést, tehát az árvízi-, vízügyi képzést szívesen vállalja és segíti a Vízügyi Igazgatóság.
„Az előrejelzések szerint szombaton akár 10 C° is lehet, ráadásul esővel kísérve. Nagy szerencsénk, hogy a folyók, vízfolyások jelen pillanatban alacsony mederteltségűek. Ha ezekre rájön egy-két méter vízemelkedés, még akkor sem kell árvízveszélytől tartani” ‒ hangsúlyozta Gaál Róbert, a Nyugat-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója.