Fotó: sikerado.hu
Az OKF jelezte, az elmúlt hetekben lehullott hó olvadása miatt fokozottan terhelődtek a vízelvezető árkok, ezért még idejében végre kell hajtani a szükséges karbantartási munkálatokat.
Mint írták, a megelőzésnek a hatósági ellenőrzés csak az egyik eleme, a belterületi vízelvezető rendszerek tisztítását és a karbantartását a tulajdonosoknak vagy kezelőknek kell elvégeztetniük. Belvíz- és egyéb vízkárok ugyan ilyenkor is előfordulhatnak a lehullott csapadék mennyiségétől függően, de a tisztítással elérhető, hogy az erre kialakított rendszerek a lehető legtöbb vizet elvezessék - tették hozzá.
A tájékoztatás szerint veszélyforrás lehet az árokrendszerben a víz útjába kerülő bármilyen akadály, ami meggátolja a víz elfolyását, vagy felduzzasztja azt. Ilyen esetekben a környező kertekben vagy akár lakóházakban is kárt tehet a víz.
Az ellenőrzést végzők általános tapasztalatai szerint a következő problémák a leggyakoribbak: feliszapolódnak az elvezetők és az átereszek, hiányos vagy tönkremegy a külterületi vízelvezető hálózat, az átereszek beszakadnak vagy feltöltődnek, egyes utcákból hiányoznak a csatornák és az elvezetők, illetve elburjánzik a partoldalak növényzete.
Közölték: a települések katasztrófavédelmi osztályba sorolása alapján Magyarország 3176 településéből 1618-at veszélyeztethet belvíz. A belvíz- és más helyi vízkárok megelőzésének részeként speciális hatósági ellenőrzések keretében a katasztrófavédelem tavaly több mint 2500 település csaknem nyolcezer kockázati helyszínén ellenőrizte a belterületi vízelvezetőket - tudatták.
A közlemény szerint a szemlék nyomán a legtöbb tulajdonos megértette a karbantartás és a megelőző intézkedések fontosságát. Ezt bizonyítja, hogy a belterületi vízelvezetők újbóli ellenőrzésekor a tulajdonosok és kezelők a meghatározott javító intézkedések 80 százalékát megtették, a fennmaradó kötelezések végrehajtását pedig beütemezték.
A kormány elfogadta a tavaszi ár- és belvízhelyzetről szóló jelentést
A kormány megtárgyalta és elfogadta a tavaszi árvíz- és belvízhelyzet várható alakulásáról szóló belügyminiszteri jelentést - közölte Giró-Szász András kormányszóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján, jelezve, hogy a márciusi rendkívüli időjárást követően jelentősen megnőtt a folyók árvízi kockázata a vízgyűjtőkön felhalmozódott hómennyiség miatt.
Molnár Béla, Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője a jelenlegi árvízhelyzetről azt mondta: továbbra is magas a kitettsége a Sajó-Bódva-Hernád vízrendszernek, ahol egy négy-ötnapos mediterrán ciklon jelentős olvadási folyamatokat indíthat be, így ezen a területen másod-, harmad- vagy akár magasabb fokú árhullámok is kialakulhatnak. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy jelen pillanatban nincs ilyen helyzet.
Hozzátette: a Mura és Dráva vízgyűjtőjén rendkívül magas a hóban tárolt vízkészlet, ez hirtelen olvadással szintén árhullámokat indíthat el, ugyanakkor - folytatta - a "várt helyzet" az, hogy a "szokványos tavaszi olvadással" ez a nagy hómennyiség viszonylag szabályozottan "jön le" a vízgyűjtőkről. Hangsúlyozta, hogy ezeken a területeken osztrák, horvát és a szlovén tározók is vannak, így ezek együttműködése esetén a kockázatot csökkenteni tudják.