A fémmegmunkálás során kifejezetten nagy szerepe van a szinterezésnek. A megfelelő módszer kiválasztásánál figyelembe kell venni az alapanyagot és a kívánt végeredményt is.
Mi az a szinterezés?
A Jura-Plussz a forgácsolás mellett sok más művelet elkezdése előtt alkalmaz különböző felületkezelési módszert. A szinterezés is ilyen, amely során műanyag alapú festéket száraz por formájában visznek fel a festendő felületre, majd beégetik azt. Természetesen a gyakorlatban nem ennyire egyszerű, mint elsőre hangzik. Speciális gépre, magas szaktudásra, tapasztalatra van szükség, ezért is érdemes szakemberre bízni a teljes folyamatot. A szinterezés esetében mindig az első lépés a felület tisztítása és előkezelése. Erre minden elektrosztatikus festési folyamatnál szükség van.
Ez azért fontos, hogy a különböző szennyeződések ne okozzanak problémát. A módszer lényege, hogy a színezett poralapú festéket juttatják a felületre elektrosztatikus szórópisztoly segítségével. Nagy feszültséget használnak hozzá: 10-100 kV között. A műanyag alapú porfesték megtapad a fém felületén a folyamat során, majd magas hőfokon, a festék típusától függően 160-200 Celsius fokon olvasztják rá. A kemencében történő égés alatt a bevonat térhálósodik a felületen. Rendkívül tartós, homogén, de egyben rugalmas és hőálló felületet fogunk kapni.
Több előnye is van az eljárásnak, ezért is olyan közkedvelt az ipar több területén is. Zárt technológiát alkalmaznak a szakemberek a porszórás során, így nulla a károsanyag-kibocsátás. Nagy felületek bevonására is kiválóan alkalmas. A száradási idővel sem kell kalkulálni, a beégetés után azonnal vihető tovább a következő munkafolyamatra az eszköz.
Milyen konkrét előnyei vannak?
Több érv is szól mellette, az egyiket már említettük is. A porfestés teljes mértékben környezetbarát módszer. Nem kell oldószert használni, zárt munkatérben történik a folyamat. Költséghatékony és gyors, a végeredmény pedig rendkívül tartós lesz. Még a szélsőséges időjárási körülményeknek is ellenáll majd a bevonat.
A hátránya talán az, hogy csak magas hőálló képességgel rendelkező eszközöket, alkatrészeket lehet festeni. A méret is befolyásoló tényező, hogy tudunk a technikával dolgozni vagy sem.
Hol használják a szinterezést?
Több iparágnak is szüksége van a gyorsaságra és a pontosságra. Az építőiparban például a csövek és más fém építészeti elemek festéséhez alkalmazzák. Az autóiparban a felni, a kilincs és más kis méretű alkatrészek kezelhetőek ezzel a módszerrel. A szinterezés során arra is figyelni kell, hogy ki végzi el a műveletet. A legjobb, ha minden esetben profi szakemberekre bízzuk a feladatot, mivel ők rendelkeznek a szükséges tudással és felszereléssel.