Ha sajog a csont
A fekete nadálytőről én még sosem hallottam, pedig a leghatékonyabb gyógynövény csonttöréskor, csontritkulás, és ízületi fájdalmak esetén. Ebből teát nem igazán szoktak készíteni. Kenőcsök, krémek formájában is beszerezhető, de mint minden más herbária, ez is jóval hatásosabb, ha frissen, magunk szedjük, és alkalmazzuk.
A fekete nadálytő csontritkulás, és ízületi panaszok esetén jelent gyógyírt
Az elsődleges szempont ebben az esetben mindig az, hogy kiderítsük a hideg, vagy a meleg borogatás esik jobban. Ha a hideg, akkor a frissen leszedett, és megmosott növényt a fájós testrészre tesszük, rá hideg vizes borogatást teszünk, amit egy száraz törölközővel beburkolunk – így akár egész éjjel így maradhat. Ha a meleg esik jobban, akkor a leszedett növényt forrásban lévő vízbe dobom, 1-2 percig benne hagyom állni, majd így teszem a fájós testrészre – ezt is száraz ruhába burkolom 3-4 órára. Ízületi panaszok esetén, ha még egy kis csalánteát is fogyaszt mellé, jelentősen gyorsíthatja a gyógyulási folyamatot! Ha a fekete nadálytő gyökerét ilyenkor ősszel leszárítjuk, akkor akár télen is élvezhetjük jótékony hatását. Ebben az esetben porrá kell zúzni, és azt a sajgó porcikákra tenni.
Közönséges galaj - a torok bajaira, és pajzsmirigyre is
Galaj, ha kapar
A rossz idő beköszöntével hajlamosak vagyunk megfázni, gyakrabban fordul elő a torokfájás. A közönséges galaj névre hallgató gyógynövényünk ebben az esetben nyújt segítséget. Leszedjük, megmossuk, és egy teáskanálnyi levelet egy csésze hideg vízbe áztatunk. 12 órára, lefedve állni hagyjuk, majd ezzel öblögetünk naponta kétszer. Este megcsináljuk a reggelit, reggel az estit. Ami fontos, hogy nem szabad forralni, csak langyosítani, hogy meleg legyen. És tartózkodjunk a mikrohullámú sütő használatától is, mert annak rezgései tönkreteszik a gyógynövények jótékony hatását. Tüszős mandulagyulladás, gégeproblémák, torokfájás esetén kiváló, mert rendkívül gyorsan fejti ki jótékony hatását. Ha valaki igazán mélyen tud gargalizálni, akkor a pajzsmirigyműködést is pozitívan befolyásolja!
A gyermekláncfűt könnyen felismerjük jellegzetes formájú leveleiről
A régi ismerős
A gyermekláncfű már levirágzott, de levele még sokáig fellelhető. Nagyon jó vértisztító hatása van, ezért veseteákhoz szokták alkalmazni a gyökerét. Semleges íze miatt levelét salátákba szokták keverni tavasszal. A virágok szárát pedig cukorbetegeknek ajánlják – nyersen elfogyasztva. Na, annak már valóban keserű íze van.
Csak úgy, mint a múlt héten, most is felhívjuk a figyelmüket arra, hogy az autóutak mellől soha ne gyűjtsenek gyógynövényt. És minden esetben alaposan mossák meg, mielőtt felhasználják.