Az új holland kormány megszünteti az elutasított menedékkérők elszállásolásáért járó kifizetéseket, írja a Magyar Nemzet.
2025. január 1-jétől megszűnik azon elutasított menedékkérők elszállásolásához nyújtott állami hozzájárulása, akiknek már régen el kellett volna hagyniuk az országot
– jelentette be Marjolein Faber menekültügyi és migrációs miniszter. A politikus ennek kapcsán konzultált azzal az öt nagyvárossal, ahol az állami program keretében sürgősségi szállást biztosítanak.
„Én a visszatérés és nem a támogatott szállás mellett vagyok” – hangsúlyozta a Geert Wilders vezette Szabadságpárt politikusa.
Amszterdam, Rotterdam, Utrecht, Eindhoven és Groningen 2019 óta biztosítja az elutasított menedékkérőknekaz alapvető lakhatást, a városok a jövő évtől azonban csak saját költségükön gondoskodhatnak tovább ezekről a menekültekről. Amszterdam már be is jelentette, hogy még 2025-ben biztosítja ennek a költségeit.
Évi harmincmillió euró az elutasított menedékkérők számára
A holland kormány eddig évente mintegy 30 millió eurót költött erre a célra, amíg a migránsok vissza nem térnek származási országukba, más országba nem távoznak vagy nem kapnak tartózkodási jogot Hollandiában.
Hollandiában a koalíciós pártok felszólították a kormányt, fontolja meg Szíria egyes részeinek biztonságos hellyé nyilvánítását, ahova így vissza lehetne küldeni az onnan érkező menedékkérőket. A novemberi holland választásokon győztes Szabadságpárt vezetője, Geert Wilders szeptemberben vitát kezdeményezne a javaslatról. A Hollandiába érkező legtöbb menedékkérő szíriai, és leggyakrabban ők kapnak kedvező elbírálást a kérelmet illetően.
Borítókép: A Van der Valk szálloda, amelyet úgy alakítottak át, hogy több száz menedékkérőt fogadjon. A bíró kétszáz menedékkérő befogadását engedélyezi (Fotó: ANP/AFP/Rob Engelaar)
Forrás: magyarnemzet.hu
Fotó: ANP/AFP/Jeroen Jumelet