„ Általán, kitűzött helyiség, nyilt térség, melyen rendes időben vásárt ütni, holmi áruczikkeket adni venni szoktak. Megtanít a piacz minden vásárlásra. Ez értelemben az országos vásárhely, vásártér is piacz. Különösen, hol naponként, folytonosan napi szükségekre való, nevezetesen élelmi árukat adnak vesznek. „ – így értelmezi a piac fogalmát Czuczor Gergely és Fogarasi János 1862-ben kiadott „A magyar nyelv szótára” című hatalmas műve.
Persze, aki rendszeresen jár piacra, az tisztában van vele, hogy ennél jóval többet jelent. A piacra ugyanis – a rendszeresen odajárók megerősíthetik ezt – nem csupán bevásárolni megyünk, hanem híreket cserélni, véleményeket megismerni, diskurálni hétköznapi, néha pedig fennkölt dolgokról. Egyfajta fórum, ahol tényleg bárkivel, rég látott ismerőssel, baráttal, rokonnal összefuthatunk.
Hetipiac a korabeli fő téren 1900-ban
Szombathelyen is így volt, sőt így van ez most is. A piac lényege nem változott, csak a helyszín volt mindig másutt. Jó 120-130 évvel ezelőtt, mint oly sok más városban, a mindenkori főtér egyúttal piactérként, vásártérként is szolgált, mind a napi, mind a heti vásárok számára.
Azután a modernizáció jegyében kiszorultak az árusok a térről. Sok-sok évtizeden keresztül a mai Borostyánkő Áruház környékén volt a piac. Itt mindennapos volt, hogy az arra járó élő állatokkal, a legkülönfélébb árukkal megrakott szekerekkel, a környékről bejáró fejkendős kofaasszonyokkal találkozzon. A finom erdei gombáktól a hápogó kacsákon, gágogó libákon át a tűzifáig tényleg mindent árultak.
1963-ban már egy kisebb fedett rész is volt
Egészen 1975-ig, ekkor ugyanis átadták a vásárcsarnokra elkeresztelt első, valóban fedett piacot: A Hunyadi út elején felhúzott 2000 m2-es első, és a – különféle városi építkezésekről megmaradt anyagokból felépített - második, hátsó, 1500 m2-es csarnok egészen 2019-ig funkcionált piacként. Ennek alapjain újult meg a most átadásra váró vásárcsarnok.
Szentháromság téri vásár 1900-as évek első felében
Piaci forgatag
1975.augsuztus 19-én adták át az új Vásárcsarnokot
A 80-as években élte fénykorát