- A világ rossz irányba megy, és a férfiak nincsenek a helyükön, ez a gondolat motoszkált bennem sokáig. Azt láttam, hogy nincsenek benne a nevelésben, a családban, hiányoznak a pedagóguspályáról és mindenféle közösségből. Szinte csak a munkahelyükön próbálnak helytállni - fogalmazta meg kérdésünkre mozgalmának alapgondolatát az előadó. A negatív statisztikák élén is az urak állnak: vezetik a bűnözési, az öngyilkossági, a megbetegedési, összességében a halálozási listákat, ezért külön meg kellett őket szólítani.
- Ha valami a családi értékekről, a jövő nemzedékről szól, arról manapság azt gondolják a férfiak, hogy a nők ügye, pedig ösztönösen tudniuk kellene, hogy ez az ő ügyük is.
Ez a Férfiak Klubjának eredete - ezért tudatos a címválasztás is -, amelyből minden városban szükség lenne egyre, benne olyan komoly férfiakkal, akik ezt életben tartják. S ennek azután mindenki, a nők és a gyerekek is haszonélvezői lennének - véli Bedő Imre.
- Korábban nem volt rá szükség, hogy elmagyarázzuk, mit jelent az, hogy férfi, de ma már el kell mondani. És férfiak csak a nőkhöz képest lehetünk - szögezte le Bedő Imre, hozzátéve, hogy
a család a férfi és nő között létrejött szövetség az élet továbbadására. Nem pedig a rezsiköltségek megosztására vagy a közös nyaralásokra!
- Gondoljunk bele, a munkahelyeken már nem muszáj férfinak lenni, a feladatok zömét bárki el tudja látni! A család más, itt nemcsak a nők és férfiak között, de a generációk között is szövetség köttetik. A gyermekeknek - akár lányok, akár fiúk - át kell adnunk a legfontosabb értékeket. Férfi- és nőmintára mindenkinek szüksége van, az ellentétes nemű gyermekeknek is. És nem azt kell megmutatnia egy férfinak, hogy a munkahelyén jó, az ugyanis kötelező, hanem azt: otthon jó, ahol önként vállal szerepet. Valójában ez a fő mesterségünk - mutatott rá az előadó. A csonka családokban felnövő gyerekek sem "vesznek el", számukra egy közösségben - régen a falu közösségében - látott minták lennének még fontosabbak. Ilyen közösségeket kellene most értékrendi alapon szervezni, ha már természetes módon nem megy.
Több ezer évig minden férfi azt csinálta, amit az apja,
de az elmúlt két-három nemzedékben a városiasodással, iparosodással, globalizációval ez megváltozott. - Könnyebb életet akartak, elpuhulás lett belőle. Vissza kell építeni néhány dolgot a múltból, tudatosan, amihez a kultúránk jó eligazítást ad - fogalmazott. Látszik, hogy a világ boldogtalanságának, vívódásainak 90 százaléka otthon történik, ezért ha a boldogságot keressük, ezt kell rendbe tenni. Az elváltaknak pedig össze kell valahogyan fogniuk: vissza kell adniuk a hitet az embereknek, a fiataloknak, főként azokért, akik még házasság előtt állnak! - véli a szakember.
Végsősoron így a demográfiai célok megvalósulását is elősegítjük, hiszen a gyermekvállaláshoz nemcsak pénz, hanem hit is kell.
Az első gyerek megszületése után rendkívül fontos, hogy a férfi mennyire stabil - itt dől el, hogy a család vállal-e második, harmadik gyereket. Nagyon sok múlik a férfiakon!
- S ugyanígy szükség lenne arra, hogy a pedagógusok között is több férfi legyen, egyáltalán nagyobb arányban kerüljenek be a felsőoktatásba, mert növekszik az aránytalanság. Ez pedig később a párválasztásban, házasodásban is megmutatkozik - mondta a Frisss.hu-nak Bedő Imre.
Mindezekről - hagyományos értékekről, családról, a rossz tendencia megfordításáról is - szó lesz a március 7-i előadáson a Haladás Sportkomplexum VIP termében.
Kép forrása: Bedő Imre Facebook-oldala