Ahogy központilag az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), úgy helyben a szombathelyi Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ (BDPK) is elkészítette ajánlását a hamarosan kezdődő őszi félévre vonatkozóan. Mint írják, a jelenléti oktatás csak úgy valósítható meg, ha a tantermekben lehetővé válik a 1,5 méteres védőtávolság tartása. Így a helyiségek befogadóképessége jelentősen csökken. A részletekről a közösségi médiában jelent meg leírás.
Eszerint a szemináriumi termekben 6–12 főig alakíthatók ki csoportok, míg az előadótermekben egyszerre legfeljebb 28–30 fő lehet jelen. Néhány terem 30–50 fő befogadására alakalmas. A díszterembe, ahol egyszerre 90-en tartózkodhatnak, a hallgatók három ajtón juthatnak be, elkerülve a csoportosulást. Az őszi félévben az egyetem újra használja majd a Berzsenyi téri, úgynevezett D épület – ugyancsak több bejárattal rendelkező – nagyelőadóját; a maximális létszám itt is 90 fő. A 30 fő feletti órák megtartása külön engedélyhez kötött.
A tanszékek a termek kapacitását figyelembe véve eldönthetik, hogy online vagy jelenléti módon kívánják-e megtartani az előadásokat. Az utóbbi esetében mód van például arra, hogy a félévben néhányszor személyes konzultációt biztosítson az oktató.
A hibrid oktatás lehetőséget ad majd egyebek mellett arra is, hogy amíg a hallgatók bizonyos része jelen lesz a tanteremben, addig a többiek online kapcsolódjanak az órához. Így megvalósítható például pármunka egy jelenlévő, illetve egy online térben lévő hallgató együttműködésével, de – csoportmunka céljára – csoportok is alakíthatók ki hasonló módon. Ez az oktatási mód egyszerre legalább két oktató együttes munkáját igényli.
A félév során számos egyéb megoldás is alkalmazható, a létszámkorlátozások betartásával.
Az elsőévesek számára kiemelten fontos, ezért elsőbbséget élvez a jelenléti oktatás, számukra a BDPK az oktatók által vezetett tantermi órákat a lehető legtöbb esetben lehetővé teszi. Az elsőéveseket a szakjukon, illetve szakjaikon mentortanárok segítik majd.
A BDPK a kurzusokra úgy készül fel, hogy azokon részt vehetnek olyan hallgatók is, akik tanulmányi kötelezettségeiket csak távolléti oktatásban tudják majd teljesíteni. A központ számít sok máson kívül arra is, hogy lehet olyan hallgató, aki távolléti formában kezdi meg a félévet, és csak később tud becsatlakozni a jelenléti oktatásba, például mert a félév során kap vízumot, és olyan is, aki karanténba kerül, ezért a jelenléti oktatásról távollétire kell, hogy váltson.
A BDPK minden olyan kurzust meghirdetett, amely a hallgatók mintatanterv szerinti előrehaladását biztosítja. Ha – jellegéből adódóan – egy kurzus csak a hallgatók fizikai jelenlétével teljesíthető, ám az oktató azt nem tudja jelenléti formában megtartani, az érintett tanszéknek gondoskodnia kell arról, hogy a hallgatók tanulmányi előrehaladása biztosított legyen. Azok az oktatók, akik veszélyeztetettségük okán a jelenléti oktatást nem tudják vállalni, távolléti formában tarthatják meg a kurzusaikat.
A 2020/2021-es tanév őszi félévére vonatkozó szabályokat az egyetem Járványügyi Operatív Koordináló Testülete újabb szabályokkal egészít ki, amennyiben veszélyhelyzet elrendelésére ismét sor kerül.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szeptember 7-én kezdődik a szorgalmi időszak.