A koronavírus-járvány azonban már az első hullámmal újraírta a munkaerőpiac megszokott anomáliáit a vendégforgalomnak kitett ágazatban. A pandémia kedvezőtlen kísérőjelenségeinek egyikeként a krónikus munkaerőhiány idén a turizmus újraindulás előtt, illetve a rekorderős nyári szezon kezdetén még szélsőséges méreteket öltött, de az őszi hónapokban sem mondható kiegyensúlyozottnak.
Ugyan a bértámogatással megtámasztott vendéglátóipari munkahelyek stabilizálódni tudtak, mostanra komoly veszteséget jegyeznek a szakképzett munkavállalókból. A hosszas leállások idején ugyanis elterjedt, hogy a járványügyi helyzetnek szokatlan szélsőségességgel kitett cégek nem tudtak hosszabb távú ígéretet tenni a megélhetés biztosítására, ezért a foglalkoztatottak időközönként más szektorok kiszámítható jövedelmi ígéretű álláshelyeire vándoroltak. A többnyire könnyebb fizikai vagy adminisztratív munkakörökből a többség már visszatért az eredeti foglalkoztatóhoz, azonban a kiszámíthatóságot választó dolgozók hiánya továbbra is egészségtelenül magas.
Ez rányomja a bélyegét a hétköznapi működésre is, és például a szakképesítés követelménye az említett munkáltatói körben jóformán teljesíthetetlenné vált, mert nincs elegendő számban elérhető képzett dolgozó. Ezért az újabb iparági egyeztetések után a szaktárca kezdeményezte a könnyítést. A módosítás lényege, hogy a jövőben ne legyen kötelező valamennyi munkavállaló szakképesítése a vendéglátásban, ennek részleteiről a tárca tájékoztatni fogja a nyilvánosságot – közölte hétfőn az ITM.
Borítókép: MTI/Koszticsák Szilárd
Forrás: magyarnemzet.hu