- A 2023-as év legkomolyabb problémáját vetíti előre a szombathelyi városgazdálkodási cég likviditási gondja - ezt mondta Lendvai Ferenc fideszes frakcióvezető-helyettes a pénteki sajtótájékoztatón. A testület előző nap zárt ülésen tárgyalta a SZOVA pénzügyi krízisét, és a képviselők döntést is hoztak.
Kevés részlet ismert az ügyről, hiszen a vita zárt ajtók mögött zajlott, és a városatyák csak óvatosan nyilatkoztak a sajtónak, de annyit dr. Horváth Attila is elárult pénteken, hogy felkérték a céget: készítsen listát az alapműködéséhez nem feltétlenül szükséges ingó és ingatlan vagyonáról. A zárt ülésen erről döntött a közgyűlés - mondta az alpolgármester, ugyanakkor hozzátette: az, hogy ebből mit értékesítenek majd, és mit nem, még nem dőlt el.
- A dolgozók fizetése biztosan rendben lesz, ezt a város meg fogja oldani
- szögezte le dr. Horváth Attila.
- Zavar tört ki az Éljen Szombathely! frakció soraiban, a képviselők összevissza szavaztak, és többen egymásnak is estek a SZOVA napirendi pontjánál. A baloldali politikusok közül először hárman is "igen" gombot nyomtak egy olyan előterjesztésre, amelyet a jobboldal és dr. Czeglédy Csaba támogatott, mert feltehetően a lelkiismeretük azt súgta. Végül meggyőzhették őket, mert új szavazást rendeltek el az ügyben - részletezte a zárt ülésen történteket Lendvai Ferenc. A káosz mértékét jól jelzi, hogy Czeglédy lemondásra szólította fel dr. Horváth Attilát, mivel úgy látja, képtelen megoldani a város pénzügyi helyzetét - mondta a képviselő. A fideszes politikus úgy véli, a probléma gyökere a céget 2006 óta nyomasztó kötvényteher.
Ekkor egyébként a baloldali városvezetés élén dr. Ipkovich György polgármester állt, az alpolgármester dr. Czeglédy Csaba volt, míg a gazdasági bizottságot dr. Nemény András vezette.
- A hitelről szóló értékpapírokat akkor a hőn áhított Éhen Gyula téri intermodális (közös vasúti és autóbuszos) csomópont területének megvétele miatt bocsátották ki. A projektre azóta éveket és százmilliókat áldoztak, kár lenne elvágni a megvalósulás útját - fejtette ki a fideszes politikus. - Tudni kell, hogy ha a SZOVA rossz helyzetben van, akkor a város is rossz helyzetben lesz.
Ha csődbe megy a SZOVA, akkor a város is csőd közeli helyzetbe kerül
- tette még hozzá. Szerinte a problémát csak kitolja fél évvel, ha a város most ismét ingatlaneladásokkal igyekszik úrrá lenni a helyzeten. - A városvezetés valószínűleg nem egyeztetett Czeglédy Csabával, mert a zárt ülésen hatalmas perpatvar kerekedett abból, hogy a cég a két központi ingatlanán kívül szinte mindenét értékesíteni akarja. A javaslatot csak másodszorra sikerült elfogadniuk, azzal a módosítással, hogy az egyik tételt - az intermodális csomópont lehetséges területét - januárban nyílt ülésen tárgyalják majd újra.
- Nem ott voltak a törésvonalak, ahol arra számítani lehetett, frakción belül is voltak ellentétek - fogalmazott Tóth Kálmán - érthető módon finoman - az előző nap történtekkel kapcsolatban, és célzott rá, hogy egy független képviselő is érintett volt a komoly vitában. Ezzel Czeglédyre utalhatott, de rögtön hozzá is tette, hogy ebből is látszik: lám, még vannak egyéni vélemények. Az Éljen Szombathely! frakció vezetője egyébként azt mondta: a SZOVA anyagában felsoroltak mindent, azonban egész biztosan nem lesz minden ingatlan eladására szükség. - Csak a lehetőséget teremtette meg a döntés arra, hogy a cég likviditását biztosítani tudjuk. Az intermodális csomóponttal érintett terület váltotta ki a legnagyobb vitát - jegyezte meg. Elmondta azt is,
szerinte elfogadható érvelés, hogy ne adjon el a város olyan ingatlant, amely érintett ilyen projektben, mert akkor "rázárjuk az ajtót".
Így a kérdés nyílt ülésre visszakerül - fűzte hozzá. Azt Tóth Kálmán is elismerte, nehéz helyzetben van a városgazdálkodási cég, nem véletlen, hogy felmerül az ingatlaneladás. - A kötvénytörlesztés azonban biztosítva van - húzta alá.
Azt már Koczka Tibor árulta el a sajtótájékoztatón, hogy tudomása szerint húsz kisebb-nagyobb ingatlan szerepel a SZOVA listáján. Mint mondta, ő is támogatta, hogy vegyék ki a csomagból az intermodális csomópont területét, és vizsgálják meg újra, eladható-e. Szerinte már túl sok pénzbe került idáig a projekt előkészítése, bár nem hisz benne, hogy a következő tíz évben lesz belőle valami. - Nem vitás, ha ilyen szorult helyzetben van a SZOVA, akkor mit lehet tenni, nem örülök neki, de meg kell próbálni értékesíteni ingatlanokat - fogalmazott.
- Fájdalmas, hogy fel kell élni a tulajdont, hogy működtetni lehessen a céget,
de a semmiből nem lehet pénzt szerezni, így ezt a lépést támogattam - tette hozzá.
Nyitókép: illusztráció