Tovább csiszolják az új állatvédelmi törvényt, gyűjtik a gyakorlati tapasztalatokat

há • 2023. február 20., hétfő •
Civilek nélkül nincs állatvédelem, ezért pályázatokkal, sőt a jövőben akár állandó állami támogatással is segítenék a munkájukat - hangzott el egy hétfői fórumon a témáért felelős kormánybiztostól.
Tovább csiszolják az új állatvédelmi törvényt, gyűjtik a gyakorlati tapasztalatokat

Járja a vármegyeszékhelyeket Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos, hogy civilekkel, állatorvosokkal, hatósági szereplőkkel konzultáljon az új állatvédelmi törvény tapasztalatairól. Hétfőn Szombathelyen, a Vas Vármegyei Kormányhivatal Tinódi-termében vett részt ilyen egyeztetésen.

A házigazda dr. Hende Csaba a több mint kétórás megbeszélés után arról tájékoztatta a sajtót, hogy alaposan megtárgyalták a kérdés jogszabályi hátterét, és összevetették a gyakorlati tapasztalatokkal

- 2020 óta szisztematikus, széleskörű egyeztetésen alapuló, átfogó szemléletű jogalkotási munka folyik az állatok védelmében.

A joganyag továbbfejlesztésére, tökéletesítésére is szükség van, az alkalmazása során ugyanis kiderült, hogy a települések külterületein kóborló állatokkal kapcsolatban tisztázni kell az eljárási kötelezettséget, illetve pontosítandó a jegyzői hatáskör gyakorlása, az illegális szaporítókkal kapcsolatban pedig felmerült az állatorvosok bejelentési kötelezettsége is - részletezte a felmerült kérdéseket az országgyűlési képviselő, a Parlament Törvényalkotási Bizottságának elnöke aki szerint az állatvédelem túlmutat önmagán.

- Az állatkínzást minden jóérzésű ember zsigerből elutasítja, de nem csupán ezért fontos az állatvédelem, hanem azért is, mert

nemzetközi tapasztalatok támasztják alá, hogy ez az emberekkel szembeni erőszak első lépése, így mindannyiunk ügye

- fogalmazott dr. Hende Csaba.

Egy megfelelő jogszabály érvényre juttatásában nagy szerepe van a hatóságoknak. Vámos Zoltán főispán azt emelte ki a sajtótájékoztatón, hogy kormányhivatali kollégái mindent megtesznek ennek érdekében. Hozzátette, a civil szervezetek szerepe is fontos, hiszen segítségükkel a hatósági munka is eredményesebb, hatékonyabb lehet.

Ovádi Péter így összegezte a találkozót: két és fél évvel ezelőtt, akkor még miniszteri biztosként, az embereket meghallgatva - az online felmérést elvégezve - meghatározta az állatvédelem fő csapásirányait.

- Csak akkor lehet sikeres ez a munka, ha a civil állatvédők, az önkormányzatok, a kormányhivatalok, a rendőrség és a szakma is együttműködik.

Ezért állítjuk, hogy közös, politikán felüli ügyünk az állatvédelem - fogalmazott. Elmondta, ezért olyan programokat indítottak, amelyek a tudatos állatvédelemre és a felelős állattartásra nevelést célozták. Ilyen volt az iskolások körében meghirdetett állatvédelmi témahét, amely minden várakozást felülmúlt:

- 1300 oktatási intézmény jelentkezett, 230 ezer gyermeket vontunk be a feladatba, és több száz pedagógus végezte el az ehhez kapcsolódó online képzést,

ami azt bizonyítja, hogy megvan a nyitottság. Hozzátette: a jövőben további oktatási anyagok is készülnek, amelyekkel a civileket, a hatósági állatorvosokat, a rendőrség munkatársait lehet továbbképzeni a témában. A cél, hogy európai szinten is példát mutasson az ország.

Kiderült, hogy a jogszabályi környezetet állandó felülvizsgálat alatt tartják. A Büntető törvénykönyvet (Btk.) már több ponton szigorították: az illegális szaporítótelepeket igyekeznek felszámolni, büntetik az állatviadalokon való részvételt (korábban csak a szervezőt vonták felelősségre), illetve a méreg és csalétek kihelyezése is bűncselekménynek számít (szemben azzal, amikor kizárólag az állat elhullásával valósult meg a bűncselekmény). Sőt, már az is büntetésre számíthat, aki a közösségi médiában élőben közvetíti az állatkínzást - volt erre példa bőven.

A Btk. tehát az élethez igazodott

- jelentette ki Ovádi Péter.

Elképzelhetetlen az állatvédelem a civilek nélkül, több mint 400 ilyen egyesület működik az országban. - Rengeteg tudás és tapasztalat van a birtokukban. Az állatkínzással kapcsolatos bejelentéseket is többnyire ők kapják, és azt, ahogy ezt a helyzetet kezelik, kormányzati szinten is minden erőnkkel támogatni kell. Ezt szolgálta egy 500 millió forintos keretösszeggel kiírt pályázat, amely által 187 szervezet jutott forráshoz - mondta a kormánybiztos. Kérdésre válaszolva megjegyezte: ezt a lehetőséget szeretné rendszeressé, kiszámíthatóvá tenni az egyesületek számára, azaz igyekszik elérni, hogy folyamatosan nyitva legyenek ilyen pályázatok, sőt

végsősoron olyan rendszer kialakítása a cél, amelyben állandó támogatásban részesülnek az állatvédelem területén működő civilek

- hangzott el.


 

közösség

további frisss

lap tetejére