Tiszteletben kell tartani a szuverenitásunkat

• 2023. március 09., csütörtök •
Svédország után Finnországban tárgyalt tegnap a Hende Csaba által vezetett magyar parlamenti delegáció. – A küldöttség azért utazott a két országba, hogy tisztázzák: Magyarország demokratikus rendszerét és alkotmányos szuverenitását tiszteletben kell tartani – nyilatkozta lapunknak Schaller-Baross Ernő, a svéd–finn NATO-csatlakozásról tárgyaló magyar parlamenti delegáció tagja.
Tiszteletben kell tartani a szuverenitásunkat

– A tárgyalás és a delegáció munkája sikeres volt, hiszen elértük azt a célunkat, hogy egyenrangú párbeszédre kerüljön sor a kölcsönös tisztelet jegyé­ben – fogalmazott a Magyar Nemzet megkeresésére Schaller-Baross Ernő, a Fidesz európai parlamenti képviselője, a Svédországban és Finnországban tárgyaló magyar parlamenti képviselők küldöttségének a tagja, akit tegnap Finnországban értünk utol telefonon. Mint jelezte, Hende Csaba, többek között korábbi honvédelmi miniszteri tisztségére tekintettel kiváló vezetője volt a delegációnak.

– Azok az előzetes hírek, amelyek a magyar sajtóban is átfutottak, hogy a finnek nem szívesen látják a delegációt, nem bizonyultak igaznak – jegyezte meg a kormánypárti politikus. Visszautalt a magyar sajtót is bejárt hírekre, amelyek szerint Erkki Tuomioja, a finn parlament külügyi bizottságának alelnöke nagyon erős, kommunista ihletettségű szociáldemokrata politikusként, politikai megfontolásból tett egyes elutasító kijelentéseket. Az igazság azonban az, hogy a finn parlament elnöke, a külügyminiszter, valamint a külügyi kutatóintézet elnöke is fogadta a delegációt, magas szintű találkozókra került tehát sor. Schaller-Baross Ernő hozzátette: Svédországban ugyancsak találkoztak a parlament elnökével.

– A delegáció azért utazott a két országba, hogy tisztázzuk: Magyarország demokratikus rendszerét és alkotmányos szuverenitását, a magyar a választók akaratát tiszteletben kell tartani

– jegyezte meg az EP-képviselő, majd kiemelte, hogy nagyon jó és pragmatikus beszélgetéseket folytattak.

– Az Európai Unió egy értékalapú gazdasági közösség, amelyben Svédország és Finnország is jelen van. A NATO hason­lóan egy értékalapú védelmi együttműködés és éppen emiatt adódtak egyes kérdések, amelyeket körül kellett járnunk. Nem fér meg ezekkel az elvekkel ugyanis, hogy skandináv partnereink sokszor igaztalanul és alaptalanul támadják Magyarországot. Felmerült, hogy ezek után most, ebben a védelmi együttműködésben mire számíthatunk a skandináv országoktól – szögezte le Schaller-Baross Ernő. Emlékeztetett, hogy hazánknak 1100 éves hagyományai, történelme és alkotmányfejlődése van, szuverén ország, és megérdemli, hogy a választók döntését, valamint a jogi és a politikai berendezkedését tiszteletben tartsák a partnerei. – Ez a tisztelet minden együttműködési rendszeren belül elvárás – fűzte hozzá.

– Demokráciákban élünk, politikai véleménye mindenkinek lehet. Ennek kifejezésével kapcsolatban azonban alapvető feltétel a tényalapú megközelítés, a párbeszéd és a kölcsönös tisztelet. Több tiszteletet Magyarországnak, több tiszteletet a tényeknek!

– mondta a Fidesz politikusa, aki szerint ezek a találkozók egy új kezdetnek lehetnek az alapjai. Végül a finn, illetve a svéd kritikákra rea­gálva kiemelte, hogy a Fidesz a kommunista diktatúrával szemben jött létre, éppen azzal a céllal, hogy visszavezesse Magyarországot az európai demokráciák rendszerébe. – Felháborító a demokrácia hiányosságát számon kérni Magyarországon, ahol a választók akaratából olyan politikai erő van kormányon, ami éppen a demokrá­ciáért és egy kommunista diktatórikus berendezkedéssel szemben jött létre – emlékeztetett Schaller-Baross Ernő. Korábban lapunknak a svédországi tárgyalásokról optimistán számolt be Hende Csaba, a magyar parlamenti delegáció vezetője. Az Országgyűlés alelnöke kitért arra is, hogy a svéd és finn fővárosban folytatott tárgyalásokkal a kétoldalú kapcsolatok tekintetében akár új fejezetet is nyithatnak.

Forrás: magyarnemzet.hu
Borítókép: Helsinki, 2023. március 8. Matti Vanhanen, a finn parlament elnöke (b) és Hende Csaba, az Országgyűlés alelnöke (k) kezet fog Helsinkiben 2023. március 8-án. Mögöttük Schaller-Baross Ernő, a Fidesz európai parlamenti képviselője (j2), Győri Enikő, a Fidesz európai parlamenti képviselője (j3), és Németh Zsolt, a külügyi bizottság elnöke (j4). A Hende Csaba vezette parlamenti delegáció Finnország és Svédország NATO-csatlakozásának ratifikációja előtt látogatott az északi országba. (Fotó: MTI/EPA/Compic/Kimmo Brandt)
Fotó: Europress/AFP

közösség

további frisss

lap tetejére