Az egykori kocsmai játék hamar népszerűvé vált, 1924-ben pedig megalakult az első brit nemzeti darts szövetség. Ma már milliók űzik kedvtelésből világszerte, az utóbbi évtizedekben pedig a nagy versenyek tv-s közvetítése révén hihetetlen népszerűségre tett szert.
Természetesen a repkedő nyilak Szombathelyen is jelen vannak. Mintegy 30 éve számos szombathelyi kocsmában, pubban, vendéglátóhelyen lehet játszani. Az 1999-ben alapított Szombathelyi Darts Club SE pedig a versenyszerűen sportágat űzőknek ad helyet és lehetőséget. Csóka Andrással, az egyesület elnökével beszélgettünk.
Elnök Úr! Kérem, ossza meg olvasóinkkal, hogy hogyan indult el Szombathelyen a versenyszerű dartsozás?
Mint máshol, úgy itt is a kocsmákból indult ki a 90-es évek elején. Hamar nagy népszerűségre tett szert, s ezért pár ember úgy gondolta, hogy nemcsak unaloműzőként, hanem szervezett keretek között is érdemes lenne dartsozni és létrehoztak egy egyesületet. Kicsit döcögős volt az indulás, több kisebb-nagyobb változás után igazából 2017-től beszélhetünk komolyan folyó munkáról. Ekkor indult meg a fejődés, előbb csak középkorúak voltak a klubunkban, de hamar jöttek a fiatalok is. Ma - örömmel jelenthetem, hogy hetven igazolt tagunk van, de mások is lejárnak az edzésekre.
A dartsot jellemzően férfiak játszák. Önöknél vannak hölgyek is?
Igen, bár az arány erőteljesen a férfiak dominanciáját mutatja: kb. 10 % a nők aránya.
Kiből lehet jó dartsjátékos?
Nem árt, ha valakinek van egyfajta alapügyessége, de sokkal lényegesebb az elhivatottság. Nem csak a sok technikai gyakorlás és a jó állóképesség a fontos, hanem a mentális felkészültség is. Egy verseny alatt ugyanis számolni kell, az ellenfélre figyelni, sőt a taktikát a mindenkori játékszituációkhoz alakítani.
Hogyan kell elképzelni egy edzést?
Sok-sok táblára dobással, valamint különféle szituációk gyakorlásával. Amikor tízen-húszan vagyunk, akkor egymásnak is tudunk tanácsokat adni, akár a dobás technikájára, akár a megfelelő nyilak kiválasztását illetően.
Hol jegyzik most a Szombathelyi Darts Club versenyzőit hazai szinten?
Több versenysorozat is fut. Ezek közül a Magyar Darts Liga az, amelynek keretein belül kéthetente vannak regionális mérkőzéseink. Innen lehet eljutni egy pontrendszer alapján az országos döntőbe. Emellett vannak saját szervezésű versenyeink is, valamint a Magyar Darts Szövetség által szervezett egyéni és csapatbajnoki sorozat. Tavaly három országos csapatbajnoki címet is szereztünk, ami egészen egyedülálló siker a magyar dartssport történetében.
Önökön kívül a megyében másutt is űzik versenyszerűen a dartsot?
Igen, Körmenden, Vasváron és Jákon. A körmendiekkel egy régiós versenysorozatban is szerepelünk.
Gondolom, hogy a sikerek sok amatőrt is a versenyzés felé fordíthatnak. Ha valaki szeretne Önökhöz bejelentkezni hogyan és hol teheti meg?
Immáron két éve a Haladás Sportkomplexum az otthonunk, ahol méltó körülmények között - egyszerre 10 táblán - készülhetünk és versenyezhetünk. Aki tehetséget és kedvet érez ez a csodálatos sport iránt – és ez a hölgyeknek is szól – bátran jöjjön, akár fiatal, akár középkorú. Régóta dédelgetett tervünk, hogy a mozgáskorlátozottak számára is edzéslehetőséget tudjunk biztosítani. Így meg tudnánk teremteni a paradarts feltételeit is. Mindenkit érdeklődőt szeretetettel várunk a Haladás Sportkomplexumban a keddi és csütörtöki edzésnapokon este 17 órától!