Szigorú szabályok Bécstől Ljubljanáig

hv • 2021. november 16., kedd •
Az egész világon tovább tombol a koronavírus-járvány. Alábbi összeállításunkban utánanéztünk, hogy szomszédaink a negyedik hullám okozta támadás miatt milyen újabb óvintézkedéseket hoztak országukban.
Szigorú szabályok Bécstől Ljubljanáig

Ausztria: Kijárási korlátozások és szigorú rendszabályok

Egyike azoknak az országoknak, ahol most emelkedő esetszámok tapasztalhatók. Jelenleg a sógoroknál az alábbi szabályozások vannak érvényben.
Ahol eddig a 3G-szabály volt érvényben, ott mostantól a 2G-szabály él. Tehát csak oltott vagy gyógyult személyek léphetnek be a vendéglátó- és szálláshelyekre, a szabadidős és sport- és kulturális létesítményekbe. Ugyanez vonatkozik a hegyi felvonókra (november 15-től), az adventi vásárokra valamint az ún., testközeli szolgáltatóhelyekre (pl. fodrász, kozmetikus) továbbá a 25 vagy annál több főt számláló rendezvényekre.
A koronavírustesztek (sem a PCR-, sem az antigéntesztek) már nem érvényesek a belépés igazolására! Az antitesttesztek sem érvényesek a gyógyult státusz igazolására. Az FFP2-es maszkok viselése a kereskedelemben és a múzeumokban kötelező. 

Az oltási igazolás érvényessége december 6-tól a teljes körű védettségtől számítva 9 hónapra csökken. Ezt követően emlékeztető oltás szükséges az érvényességhez. A következő négyhetes átmeneti időszakban a PCR-teszttel kombinált első oltás is érvényes belépési tesztként.

A gyermekek 12 éves korukig mentesülnek a belépési tesztkötelezettség alól. (Kivétel Bécs: a tesztkötelezettség itt 6 éves kortól érvényes. A 12 és 15 év közötti gyermekeknek 48 óránál nem régebbi PCR-teszt szükséges, ha nincsenek oltva vagy nem gyógyult státuszúak.)

Tegnaptól a kormány országos zárlatot hirdetett a be nem oltottak számára.  A zárlatok és a kijárási korlátozások minden nem beoltott 12 évesnél idősebb személyre vonatkoznak. Ez mindegy kétmillió embert érint.



Szlovákia: Dolgozni csak igazolással vagy oltással lehet

A világjárvány harmadik hullámával összefüggő törvénymódosításokat gyorsított eljárás keretében e héten vitatja meg a szlovák parlament.
A javaslat értelmében az alkalmazottaktól a munkahelyükre való belépés előtt oltási igazolást, negatív koronavírus-tesztet, vagy a COVID-19 betegség leküzdését igazoló orvosi igazolást kérhetnek. Ugyanez lenne érvényes a szolgáltatóegységekre is.

Azt az illetőt, aki nem lenne hajlandó azonosítani magát, nem engednék be a vendéglátóhelyekre vagy a tömegrendezvényekre.

A tesztről gondoskodhatna az alkalmazott, vagy térítésmentesen biztosítaná számára a munkáltató. Ha egy alkalmazott elutasítaná az ingyenes munkahelyi tesztelést, akkor azt a munkavégzés alkalmazott általi akadályoztatásának kellene minősíteni, így nem lenne jogosult bérkompenzációra.

A javaslat új szankciókról is rendelkezik. Az új szabályok értelmében december 1-jével megszűnne a járvánnyal összefüggő munkaképtelenség miatt fizetett, előnyösebb segély.

Ukrajna: Kötelező oltások egyre több szektorban

Észak-kelti szomszédunknál az egészségügyi minisztérium kiszélesítette azoknak a munkaköröknek a listáját, amelyekben az alkalmazottak számára kötelező a koronavírus elleni védőoltás felvétele.
Eddig a központi végrehajtó hatóságok és területi szerveik, a helyi államigazgatási szervek és az oktatási intézmények alkalmazottai számára volt kötelező legalább egy oltás felvétele munkájuk megtartásához. Mostantól a tárca hozzáadta a szociális munkásokat, az összes köztisztviselőt, valamint a stratégiai fontosságú vállalkozások dolgozóit is. Utóbbiak december 9-ig kaptak haladékot arra, hogy felvegyék az oltást, előbbieknél már hétfőn hatályba. Azokat, akik a megjelölt határidőig az első dózist sem veszik fel, fizetés nélkül felfüggesztik állásukból addig, amíg meg nem kapják az oltást.

Románia: Tilos a magánrendezvények és a koncertek megrendezése is

A 4. hullám felerősödésével újabb szigorításokat vezettek be Romániában is.
Csak oltási zöldigazolvánnyal, vagy a koronavírus-fertőzésen való átesést bizonyító (legkevesebb 15, legtöbb 180 nap régiségű) igazolvánnyal lehet:

  • belépni a kereskedelmi központok nem közélelmezést szolgáló részeibe, szállodákba, vendéglőkbe, kávézókba, mozikba, kulturális intézményekbe, játszóházakba, sport- és fitness termekbe, uszodákba, balneáris kezelési központokba, vásárokba, ócskapiacokra/bolhapiacokra;
  • részt venni színházi vagy más kulturális előadásokon, koncerteken, rekreációs rendezvényeken, szabadtéri sporttevékenységeken, nyilvános gyülekezési eseményen, tüntetésen.

A közintézmények, köztulajdonú cégek, szolgáltatók által működtetett helyszínekre, valamint az 50 személynél nagyobb számmal működő irodaházakba a fenti kategóriák mellett az érvényes negatív koronavírus teszttel (48 óránál nem régebbi gyorsteszttel vagy 72 óránál nem régebbi PCR teszttel) rendelkező személyek is beléphetnek. Az alkalmazottak esetében el lehet tekinteni a fenti korlátozásoktól.

Az oltási igazolvány vagy negatív koronavírus teszttel nem rendelkező személyek számára a sürgősségi ügyintézést online vagy szabadtéri ügyfélfogadó irodákon keresztül kell biztosítaniuk a közhivataloknak.

Az éjszakai kijárási tilalom alól is kivételt képeznek az oltási zöldigazolvánnyal, vagy koronavírus-fertőzésen való átesést bizonyító (legkevesebb 15, legtöbb 180 nap régiségű) igazolvánnyal rendelkező személyek, valamint mindazok, akik munkavégzés céljával, halaszthatatlan orvosi kivizsgálás okán, vagy gyermek-, beteg- vagy idősgondozási céllal, illetve családi elhalálozás okán hagyják el a lakhelyüket.

Tilos magánrendezvényeket, köztük esküvőket, keresztelőket, koncerteket, tanfolyamokat tartani, a szórakozóhelyek pedig zárva vannak Sporteseményeket csak közönség nélkül szabad rendezni.



Szerbia: kötelező maszkviselés

Déli szomszédunknál a vendéglátóipari létesítményekben és egyéb szórakozóhelyeken, illetve olyan létesítményekben, ahol szórakoztató és ünnepélyes rendezvényeket tartanak (például: esküvő), 20 órától az adott munkanap munkaidő végéig tartó időszakban szolgáltatást nyújtóként vagy azt igénybe vevőként csak védettségi igazolvánnyal rendelkező személy tartózkodhat. ( Védettségi igazolványnak számít a 72 óránál nem régebbi SARS-CoV-2 PCR teszt negatív eredménye, a 48 óránál nem régebbi SARS-CoV-2 antigén kimutatására szolgáló vizsgálati eredménye valamint a. 210 napnál nem oltottsági igazolás)

Több járványügyi intézkedés kötelező. Ilyen a személyek közötti 1,5 méteres távolság betartása. Beltereken kötelező a maszkviselés, melyet szigorúan ellenőriznek és büntetnek. Zárt légtérben 1 fő / 4 m2 engedélyezett; az adott létesítménynek ki kell függesztenie, hogy hány személy tartózkodhat bent. Gyakran változik a kávézók, éttermek, bárok, éjszakai klubok, bevásárlóközpontok, üzletek, a sportlétesítmények, szolgáltató helyek nyitvatartása. 


Horvátország: oltatlanoknak heti kétszeri tesztelés

Mától kötelezővé teszik  a koronavírus elleni védettségi igazolást az állami szférában Horvátországban. Akik pedig nem kaptak oltást, és nem estek át a fertőzésen hetente kétszer teszteltetniük kell magukat. 

Az állami és önkormányzati finanszírozású kereskedelmi cégek alkalmazottai nélkül kb. 240.000 ezer embert érint az új szabályozás. Keddtől a rendőrségen, a minisztériumokban, a bíróságokon, a hivatalokban és az oktatási intézményekben is kötelező lesz a védettségi igazolás. A rendelet az intézmények látogatóira is vonatkozik. Kivételt képeznek ez alól az egyetemisták, a tanulók, a 16 évnél fiatalabb gyerekek és azok, akik elkísérik a gyerekeket az iskolába vagy óvodába. Nem kell védettségi igazolással rendelkezniük a tömegközlekedési eszközökön utazóknak, valamint azoknak sem, akik éppen a Covid-igazolványukat akarják felvenni valamelyik hivatalban. Továbbá mentesülnek a rendelet alól azok is, akiknek orvosi igazolásuk van arról, hogy nem vehetik fel az oltást.

Szlovénia: heti két kötelező tesztelés egyes ágazatokban

 A súlyosbodó helyzet miatt a kormány döntése alapján a korábbinál gyakrabban,48 óránként kell tesztet végezniük a z egészségügyi és a szociális szférában dolgozóknak: ráadásul függetlenül attól, hogy be vannak-e oltva vagy sem. Ráadásul függetlenül attól, hogy be vannak-e oltva vagy átestek-e a fertőzésen. A tesztek költségeit a munkáltatóknak kell állniuk.

Az általános és középiskolás diákoknak, az egyetemistáknak, akiknek eddig hetente egyszer kellett öntesztelést végezniük, hogy részt vehessenek az órákon, most szintén hetente kétszer kell ezt megtenniük. Számukra ingyenes, otthon is elvégezhető antigén gyorsteszteket biztosít az állam.

A maszkviselés zárt térben mindenki számára kötelező. A vendéglátó helyeknek ellenőrizniük kell a vendégeket, hogy rendelkeznek-e oltási- vagy gyógyultsági igazolással, ennek hiányában negatív teszttel. Amennyiben nem rendelkeznek vagy megtagadják a dokumentumok felmutatását, nem léphetnek be az éttermekbe és a kávézókba. Ellenkező esetben a vendéglátóegységnek kell vállalnia a felelősséget, az ellenőrök pedig emiatt be is zárhatják a helyet.

 

Források: ausztria.info.hu, felvidekma.sk, infostart.hu, korona.rmdsz.ro

közösség

további frisss

lap tetejére